Wczytuję dane...

Francuskie samochody - najpopularniejsze w Polsce marki

Francuskie samochody - najpopularniejsze w Polsce marki

Awangardowe, wyznaczające trendy projekty, oryginalność i miękkie zawieszenie – przede wszystkim z tym kojarzą nam się francuskie auta. Producenci znad Sekwany dbają jednak nie tylko o styl, ale też o jakość produkowanych przez siebie samochodów. Ich wysiłki przynoszą oczekiwane efekty, bo w Europie konkurencją dla nich okazują się jedynie firmy motoryzacyjne z Niemiec.

Jest 1 października 1898. W Billancourt, niewielkiej miejscowości na przedmieściach Paryża Louis Renault tworzy swój pierwszy samochód. Jego osiągnięcie okazuje się absolutnie przełomowe i kładzie podwaliny nie tylko pod rozwój istniejącej do dziś firmy, ale też francuskiej i europejskiej motoryzacji. Rok później, wraz z braćmi Ferdynandem i Marcelem, Louis zakłada firmę, która już niebawem ma produkować ponad 70 aut rocznie. Od tamtego czasu przemysł motoryzacyjny nad Sekwaną wciąż się rozwija, a poza Renault w kraju działa kilkudziesięciu innych producentów. Oto cztery przedsiębiorstwa, które w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem.

Renault

Firma, która od lat kojarzona jest ze sportowymi autami, na swoim koncie ma także wiele udanych modeli do „cywilnego” użytku. Do Polski samochody Renault trafiły już na początku XX wieku – pierwsze egzemplarze nasi rodacy kupili w 1906 roku. Warto w tym miejscu dodać, że jako jeden z niewielu producentów – o ile nie jedyny – Renault dostosował swoje auta do polskiej specyfiki, wyposażając je w zawieszenie stworzone z myślą o fatalnych wówczas drogach. Dziś, blisko 120 lat później, marka nadal należy do najpopularniejszych w naszym kraju, na co wpływ ma nie tylko jakość i design, ale też dobra dostępność części. 

W naszym sklepie znajduje się setki zamiennych i oryginalnych części Renault - zachęcamy do sprawdzenia. 

Citroen

Francuskie samochody marki Citroen również są dobrze znane polskim kierowcom. Co ciekawe, jej historia jest w pewien sposób związana z naszym krajem. Jej założyciel, André Citroën karierę przemysłowca rozpoczynał jako producent kół zębatych, a pierwszy patent zakupił w Łodzi. Firma z początku wytwarzała jedynie przekładnie na zlecenie innych przedsiębiorstw, a swoje pierwsze auto wyprodukowała dopiero w 1917 – 13 lat po założeniu. Po II wojnie światowej z fabryki wyjeżdżało już rocznie ponad 40 tysięcy samochodów, wśród których były takie kultowe dziś modele jak 2CV, DS czy dostawczy HY. Współczesne auta użytkowane są na całym świecie – w tym również w Polsce.

Jeśli chodzi o zamienne i oryginalne części Citroen, to również posiadamy je w asortymencie naszego sklepu internetowego. 

Peugeot 

Ostatni reprezentant „wielkiej francuskiej trójki” to Peugeot. To właśnie ta firma wraz z Renault była pionierem francuskiej motoryzacji. Pierwszy pojazd skonstruowała jeszcze w latach 80 XIX wieku, jednak ze względu na to, ze wyposażony był w silnik parowy, trudno zaliczyć go do samochodów we współczesnym rozumieniu tego słowa. Pierwszy pojazd z jednostką spalinową sygnowany logo marki na rynku pojawił się w 1891. Ze względu na to, że samochody tej marki znajdują się w dziesiątce najchętniej kupowanych przez Polaków, w sklepach bez problemu znajdziemy części do Peugeota: oryginalne i zamienne.

Dacia

W gronie najpopularniejszych w Polsce znalazły się też samochody francuskie marki Dacia. Choć związki tego przedsiębiorstwa z francuską motoryzacją są bardzo silne – od początku swojego istnienia działało ono pod patronatem Renault – to biuro projektowe i zakłady znajdują się w Rumunii. Dacia jest znana przede wszystkim jako producent budżetowych aut, a po tym, jak stała się oficjalną filią Renault jakość ich samochodów bardzo wzrosła. Docenili to również Polscy kierowcy, bo statystyki pokazują, że w 2018 do rumuńskiego brandu należało prawie 3,5% naszego rynku motoryzacyjnego, co uplasowało ich na dość wysokiej 15 pozycji. 

Zachęcamy do sprawdzenia setek części Dacia do modeli, takich jak Dokker, Duster, Lodgy, Logan i Sandero w naszej ofercie.