Wczytuję dane...

Jak połączyć telefon z samochodem przez Bluetooth?

Jak połączyć telefon z samochodem przez Bluetooth?

Połączenie telefonu z samochodem przez Bluetooth to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo. Technologia jest oczywiście dostępna w nowszych francuskich autach. Jakie systemy są za nią odpowiedzialne? Czy sparowanie smartfona jest trudne?

Jak połączyć telefon z samochodem przez Bluetooth? Czemu warto?

85 procent kierowców w naszym kraju deklaruje, że w czasie prowadzenia samochodu korzysta ze smartfona. To z kolei wiąże się z ryzykiem kolizji. O tym, jak niebezpieczne okazuje się pisanie SMS-ów czy przeglądanie sieci podczas jazdy nie musimy chyba przypominać. Czasem jednak wystarczy tylko zerknąć na mapę lub odebrać połączenie, by nie zauważyć czekającego na drodze zagrożenia. 

Ten problem w ogromnym stopniu likwidują wykorzystujące połączenie Bluetooth systemy takie jak Android Auto czy Apple CarPlay. Dzięki nim z najważniejszych aplikacji możemy korzystać za pomocą samochodowego wyświetlacza i systemu głośników. To pozwala nie tylko bezpiecznie odbierać połączenia i korzystać z mobilnych map, ale też między innymi odtwarzać muzykę ze Spotify i podobnych platform, a także rozmawiać przez popularne komunikatory. Zarówno rozwiązanie Apple, jak i to oferowane przez Google, nie powinno sprawiać problemów przy instalacji. Cały proces przebiega zwykle bez komplikacji, a obsługa jest bardzo intuicyjna. 

Jak połączyć telefon z samochodem przez Bluetooth w Renault? 

W artykule skupimy się na samochodach znad Sekwany. Jednym z najważniejszych graczy francuskiej motoryzacji jest oczywiście Renault, który słynie przede wszystkim z wyznaczającego trendy designu i szerokiego wyboru zamiennych części do Renault. W nowych autach marki za połączenie ze smartfonem odpowiadają systemy EASY LINK, R-LINK 2, R-LINK EVOLUTION, Media Nav Evolution, Radio Connect R&Go oraz Display Link. 

Wszystkie z nich są kompatybilne z urządzeniami większości znaczących producentów, a Renault wciąż testuje zgodność z nowymi modelami. Na stronie marki można sprawdzić, czy nasz telefon współpracuje z systemem znajdującym się na pokładzie auta za pomocą prostego formularza. Proces parowania składa się z kilku kroków i różni się w zależności od systemu oraz modelu telefonu, a szczegółowe instrukcje również dostępne są na stronie Renault.

Jak połączyć telefon z samochodem przez Bluetooth w Peugeot? 

Kolejna ceniona przez Polaków francuska marka to Peugeot. Wpływ na popularność aut ze stajni PSA ma nie tylko ciekawe wzornictwo, ale też nowoczesne rozwiązania i szeroka dostępność na rynku wtórnym. Nie bez znaczenia jest również to, że kupno części do Peugeota nie wiąże się z dużymi problemami. W samochodach tej marki za połączenie ze smartfonami odpowiada technologia Mirror Screen. Jej funkcjonalność obejmuje nie tylko wyświetlanie aplikacji na ekranie dotykowym i udostępnienie dla nich samochodowych głośników, ale też możliwość dyktowania SMS-ów czy głosowego wprowadzania danych do nawigacji. 

Mirror Screen współpracuje zarówno z Android Auto, jak i Apple CarPlay. Jeśli chodzi o ten pierwszy, wymagany jest telefon z systemem co najmniej Android 5.0 (Lollipop). W przypadku rozwiązania Apple wymagany jest zaś iOS 9.0 lub nowszy. W obu przypadkach wystarczy pobrać na smartfon aplikację. Są one dostępne w oficjalnych sklepach (Google Play i App Store), ale Android Auto można znaleźć też na nieoficjalnych stronach. Po instalacji trzeba tylko postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie telefonu.