Wczytuję dane...

Jak zresetować czujnik ciśnienia w oponach Dacia Duster?

Jak zresetować czujnik ciśnienia w oponach Dacia Duster?

Czujnik ciśnienia w oponach to system ważny dla bezpieczeństwa jazdy i przedłużenia żywotności ogumienia. Jak jednak zrestartować go w Dacii Duster? Kiedy to zrobić?

Czujnik ciśnienia w oponach Dacia Duster – dlaczego jest ważny?

Według statystyk za większość uszkodzeń odpowiada zbyt niskie ciśnienie w oponach. W uniknięciu jazdy na niedopompowanym ogumieniu pomagają czujniki ciśnienia w oponach. Taki system od jakiegoś czasu znajduje się również w Dacii Duster. O tym, czy jest on dostępny w danym egzemplarzu, można dowiedzieć się z etykiety A lub B, umieszczonych na drzwiach od strony kierowcy. Jak jednak działa czujnik? Jak poprawnie go zaprogramować i zresetować? Jakie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie?

Czujnik ciśnienia w oponach Dacia Duster. Co oznaczają kontrolki?

Czujnik ciśnienia w oponach w Dacii Duster może zapalić jedną z dwóch kontrolek – znak STOP oraz ikonę przekroju opony z wykrzyknikiem. Ta pierwsza zapala się, gdy system wykrywa konieczność natychmiastowego zatrzymania samochodu. Druga pojawia się natomiast w następujących sytuacjach:

 • gdy ciśnienie w oponach spada poniżej ustalonego poziomu – wówczas świeci w sposób ciągły;
 • kiedy konieczne jest ustawienie wartości optymalnego ciśnienia – miga przez kilka sekund, a następnie świeci przez cały czas;
 • jeśli system nie działa – analogicznie jak w poprzednim przypadku;
 • gdy system wymaga sprawdzenia – tak jak w poprzednich przypadkach, ale zapala się również pomarańczowa kontrolka (tzw. „zygzak”).

Kasowanie kontrolki ciśnienia opon Dacia. Kiedy system może nie działać?

Nieprawidłowe działanie czujnika ciśnienia w oponach może wynikać z różnych czynników. Najważniejsze to:

 • brak restartu systemu po dopompowaniu kół, ich wymianie lub innych czynnościach serwisowych;
 • błędy popełnione przy restarcie systemu – przede wszystkim ustawienie nieprawidłowego ciśnienia;
 • duża zmiana obciążenia samochodu (w tym nierównomierne obciążenie);
 • dynamiczny styl jazdy;
 • jazda w trudnych warunkach (oblodzona lub ośnieżona droga, korzystanie z łańcuchów śniegowych);
 • korzystanie z opon innych niż zalecane przez producenta – należy więc wybierać wyłącznie rekomendowane części Dacia;
 • założenie tylko jednej nowej opony.

Jak zresetować czujnik ciśnienia w oponach Dacia Duster – krok po krok

Przed ponownym ustawieniem czujnika ciśnienia w oponach w Dacii Duster, koniecznie powinniśmy upewnić się, jakie ciśnienie jest odpowiednie dla zamontowanych opon oraz warunków, w których jeździmy. Pamiętajmy też, że restart czujnika powinien odbywać się przy zimnym silniku i oponach (zgodnie z zaleceniami z naklejki na drzwiach od strony kierowcy).

Aby zrestartować czujnik ciśnienia w oponach Dacia Duster, należy:

 1. nacisnąć przycisk „4” na kierownicy kilkakrotnie, do momentu, gdy dotrzemy do funkcji SEt tP (niekiedy może wyświetlić się komunikat "=0=" 3);
 2. ponownie nacisnąć przycisk „4”, przytrzymując go przez około 3 sekundy. Jeśli cała procedura przebiegnie pomyślnie, kontrolka zacznie migać przez 5 sekund, a następnie na wyświetlaczu pojawi się komunikat SEt tP lub "=0=". Oznacza to, ustawienia zostały zaktualizowane.