Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?
Części samochodowe to, obok odzieży, biżuterii, perfum i zegarków, jeden z produktów szczególnie „lubianych” przez oszustów. Proceder szczególnie popularny jest na Dalekim Wschodzie, gdzie funkcjonuje mnóstwo fabryk zajmujących się kopiowaniem – często łącznie z logotypem danego producenta – poszczególnych części. Piracki asortyment jest naprawdę szeroki i obejmuje zarówno żarówki czy okładziny, jak i klocki hamulcowe oraz filtry. Trafia on zarówno „oszczędnych” kierowców, jak i tych, którzy nie mają pojęcia, że montują w swoim aucie niewiele wartą podróbkę.
Części samochodowe. Czemu trzeba unikać podróbek?
Na procederze sprzedaży nieoryginalnych części cierpią zarówno producenci (dla których jest on źródłem sporych strat – również wizerunkowych), jak i kierowcy. Ci drudzy, skuszeni niską ceną i niepodejrzewający, że kupują produkt dużo gorszej jakości, narażają w ten sposób swoje bezpieczeństwo oraz ryzykują kosztownymi naprawami. Oryginalne części Renault zapewniają bezproblemowe działanie poszczególnych podzespołów, podczas gdy podróbki mogą szybko doprowadzić do zużycia pozostałych części i znacząco podnieść koszty późniejszych napraw. Nie bez znaczenia jest też ich zawodność – istotna zwłaszcza w przypadku elementów układu hamulcowego i oświetlenia.
Podrabiane i regenerowane części samochodowe. Sposoby oszustów
Tworzenie elementów do złudzenia przypominających oryginalne części Peugeot to nie jedyny trick stosowany przez oszustów. Częstym procederem jest też sprzedaż zregenerowanych podzespołów jako nowych. Szczególną ostrożność należy zachować, szukając alternatora, turbosprężarki, sprzęgła, dwumasy, wtryskiwacza lub lamp. Niektórzy sprzedawcy posuwają się nawet do tego, że swoim klientom oferują bieżnikowane opony jako nowe. Sam fakt sprzedaży regenerowanych części nie jest oczywiście niczym złym, ale pod warunkiem, że klient jest o nim rzetelnie poinformowany, regeneracja odbyła się w profesjonalnym serwisie, a cena jest odpowiednio niższa.
Na celowniku oszustów są zresztą nie tylko części, ale też płyny eksploatacyjne. Dotyczy to przede wszystkim olejów silnikowych. Oszuści podmieniają etykiety na olejach mineralnych, by sprzedać je drożej jako syntetyczne lub też oferować oleje o zupełnie innym składzie, ale znajdujące się w bańce wyglądającej dokładnie tak samo, jak produkty uznanych producentów. Stosowanie takich olejów może prowadzić nawet do zatarcia silnika.
Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe i uniknąć zakupu podróbek?
Niezależnie od metody stosowanej przez oszustów, by rozpoznać oryginalne części Citroen od podróbek, niezbędne jest wprawne oko i, co najważniejsze, specjalistyczna wiedza. Nawet one nie zdadzą się jednak na wiele, jeśli decydujemy się na zakupy online. Dlatego warto wybierać wyłącznie zaufanych sprzedawców i uważać na podejrzanie niskie ceny. Dobry sklep z częściami samochodowymi można rozpoznać dzięki:
- długiej obecności na rynku – sprzedawcy podróbek zwykle szybko usuwają sklepy i tworzą nowe;
- dobrej obsłudze klienta – nie tylko przez e-mail, ale też telefonicznie;
- stacjonarnej siedzibie;
- krótkim czasie wysyłki – jeśli produkt ma dotrzeć do nas dłużej niż po tygodniu, prawdopodobnie będzie sprowadzany z Chin.