Diesel czy benzyna – który silnik wybrać?
Wybór rodzaju silnika to jedna z najważniejszych decyzji, którą podejmuje się, kupując auto. Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając samochód i rodzaj silnika? Decydujące są koszty eksploatacji, styl jazdy, sposób używania auta, a może wszystkie te czynniki? Pomagamy rozstrzygnąć odwieczny dylemat: diesel czy benzyna?
Diesel czy benzyna? Porównanie kosztów eksploatacji
Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kierujemy się przy wyborze auta, są koszty zakupu i eksploatacji pojazdu. Wielu kierowców, wybierając silnik wysokoprężny, zwraca uwagę na niższy koszt oleju napędowego niż benzyny, sądząc, że dzięki temu użytkowanie pojazdu będzie tańsze. Diesel spala też mniej niż auta z napędem benzynowym, co może przekonywać duże grono osób. Warto jednak zauważyć, że samochody z silnikiem wysokoprężnym często są droższe od aut benzynowych, a sam silnik diesel ma bardziej skomplikowaną konstrukcję niż „benzyniak”. Zastosowane w autach z napędem wysokoprężnym turbosprężarki, wtryskiwacze, pompy wysokiego ciśnienia oraz inne elementy mają ograniczoną wytrzymałość i wymagają regularnych przeglądów technicznych. Skomplikowana budowa silnika typu diesel powoduje to, że mogą one częściej ulegać awariom, co generuje dodatkowe koszty.
Do dłuższych tras i jazdy po mieście: diesel czy benzyna?
Silniki wysokoprężne zostały stworzone do dłuższych tras, lubią też dynamiczną jazdę i gorzej sprawdzają się na krótkich dystansach. W ciągu roku pokonujesz wiele tysięcy kilometrów, a auto służy Ci np. do pracy? Silnik Diesla spełni Twoje oczekiwania i zapewni doskonałe osiągi na trasie. Auta z napędem benzynowym z kolei lepiej sprawdzą się do jazdy na małych dystansach i w miejskich korkach. Silniki benzynowe mają prostszą budowę i dzięki temu rzadziej ulegają usterkom.
Sposób eksploatacji diesla i silnika benzynowego
Benzyniaki łatwiej odpalają przy niskich temperaturach, z kolei auta z silnikiem wysokoprężnym mogą mieć z tym problem, a poza tym dłużej się nagrzewają. Dodatkowo kierowcy jeżdżący dieslem powinni pamiętać o tym, że po włączeniu silnika należy chwilę poczekać – ma to na celu rozprowadzenie oleju po układzie napędowym. Wybierając rodzaj silnika, powinniśmy też zwrócić uwagę na nasz styl jazdy – czy jeździmy dynamicznie i szybko, czy wolimy spokojnie dotrzeć do celu. W drugim przypadku lepiej zdecydować się na silnik benzynowy.
Diesel a benzyna – różnice i podsumowanie
Podsumowując: jeśli samochód służy Ci głównie do jazdy po mieście – do pracy, szkoły czy sklepu i nie pokonujesz nim dużych dystansów, to lepiej wybierz auto z silnikiem benzynowym. Jeśli jednak często wyjeżdżasz w dłuższe trasy, lubisz dynamiczną jazdę i zależy Ci na aucie, które będzie osiągać lepsze wyniki, postaw na silnik wysokoprężny. Pamiętaj przy tym o kosztach eksploatacji – w przypadku silników wysokoprężnych mogą być one wyższe z racji bardziej skomplikowanej konstrukcji napędu. Elementy zamienne do pojazdów z dieslem mogą być dość drogie. Z kolei benzyniaki - z reguły - mają części w niższych cenach (polecamy sprawdzić naszą ofertę, a w niej m.in. części Dacia, Renault i Citroen). Warto o tym pamiętać, wybierając rodzaj silnika.