Wczytuję dane...

Nowy czy używany samochód od francuskiego producenta? Poradnik, co wybrać

Nowy czy używany samochód od francuskiego producenta? Poradnik, co wybrać

Używany czy nowy? To pytanie często zadawane przez kierowców szukających auta. Decyzję zwykle podejmujemy, kierując się aspektami finansowymi. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne czynniki. Jakie? O tym piszemy w nowym artykule.

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany aut, plasujemy się w europejskiej czołówce, wyprzedzając nawet Niemców. Średnio co 3,5 roku w garażu statystycznego Polaka pojawia się nowy samochód. Jako że poziom zamożności polskiego społeczeństwa stale rośnie, można przewidzieć, że ta częstotliwość będzie jeszcze większa, a my coraz częściej będziemy wybierać pojazdy prosto z salonu. 

Kupno zarówno używanego, jak i nowego auta ma swoje wady i zalety. Przy porównaniu obu rozwiązań nie powinniśmy też kierować się wyłącznie ceną. Jakie czynniki przemawiają więc za wyborem nowego samochodu? Czemu z kolei warto poszukać ofert na rynku wtórnym? 

Nowy czy używany samochód - dlaczego warto wybrać auto z drugiej ręki?

To rozwiązanie często wybierane przez kierowców, którym zależy na bezproblemowej eksploatacji, przetestowaniu technologicznych nowości oraz - w mniejszym stopniu - na prestiżu. Nie bez znaczenia jest też możliwość kupna samochodu skrojonego na miarę. Nabywając auto z salonu, możemy zadecydować o wyglądzie wielu detali, łącznie z kolorem i rodzajem tapicerki. Mamy też szansę wybrać wiele dodatkowych opcji. 

Te zalety niestety często okazują się jednocześnie wadami. Nowinki oferowane przez producenta auta wcale nie muszą być tak funkcjonalne, jak ten je reklamuje. Bywa, że znacznie podnoszą koszty eksploatacji samochodu lub są awaryjne. Wybierając auto spoza bieżącej oferty dealera i decydując się na specjalne zamówienie, musimy uzbroić się w cierpliwość. Czas jego dostarczenia w skrajnych przypadkach może się przedłużyć nawet do pół roku. 

Problemem jest nie tylko wysoka cena zakupu. Również koszty eksploatacji nowego auta są dużo wyższe niż w przypadku egzemplarza z drugiej ręki. Dopóki obowiązuje gwarancja, musimy serwisować je w ASO. Na domiar złego, nie wiemy jeszcze nic tym, jak samochód sprawdza się w wieloletniej eksploatacji. Nie możemy więc wykluczyć, że w jej toku ujawnią się powtarzające – czasem kosztowne w usunięciu – usterki. 

Samochód nowy czy używany? Zalety kupna auta prosto z salonu

Na kupno używanego auta zwykle decydujemy się ze względu na niższe koszty. W przypadku egzemplarza 3- lub 4-letniego jednej z francuskich marek, możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet 40% pierwotnej ceny. Na tym jednak oszczędności się nie kończą. Kupując auto po gwarancji, nie jesteśmy już zmuszeni do korzystania z usług ASO i możemy wybrać tańszy serwis. Oryginalne części Renault lub od innych francuskich producentów do kilkuletnich samochodów są znacznie tańsze niż do nowych pojazdów.

Francuskie auto z drugiej ręki warto wybrać również, jeśli nie lubimy występować w roli „królika doświadczalnego”. Wystarczy krótki research, by dowiedzieć się o ewentualnych wadach danego modelu i charakterystycznych dla niego usterkach oraz oszacować koszty eksploatacji. 

Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim konieczność sprawdzenia stanu auta przed zakupem. Niestety nie mamy żadnej pewności co do uczciwości sprzedającego. Ten może nie poinformować nas o wszystkich usterkach i w ten sposób zawyżyć cenę. Przed zakupem należy więc koniecznie gruntownie obejrzeć samochód – najlepiej korzystając z pomocy zaufanego mechanika.