Jak jeździć oszczędnie i ekonomicznie? Poradnik dla właścicieli francuskich pojazdów
Czy oszczędna i bezpieczna dla auta jazda jest możliwa? Co zrobić, by korzystanie z auta wiązało się z mniejszym obciążeniem dla portfela i planety, a jednocześnie nie powodowało przedwczesnego zużycia silnika, skrzyni biegów i sprzęgła? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie ekonomicznej jazdy.
Nieekonomiczny styl jazdy odbija się negatywnie na kondycji naszego portfela, ale też stanie środowiska naturalnego. Większe spalanie oznacza wyższe wydatki i niepotrzebną emisję spalin, co w dobie rozpoczynającego się kryzysu ekonomicznego i klimatycznego oznacza spore problemy nie tylko dla samego właściciela auta. Warto więc – jeśli do tej pory tego nie zrobiliście – poznać zasady oszczędnej i przyjaznej środowisku jazdy.
Zmieniając swój styl prowadzenia samochodu, należy jednak zachować ostrożność. Nietrudno przy tym o uszkodzenie silnika i innych ważnych części (części do Renault i innych francuskich marek znajdują się w naszej ofercie - zachęcamy do sprawdzenia). Finalnie zamiast oszczędności i troski o środowisko, wydacie sporą sumę w warsztacie samochodowym. Jak więc jeździć oszczędnie, a zarazem bezpiecznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
Jak jeździć oszczędnie? Przygotowanie auta
Według producentów aut, oszczędna jazda wymaga najpierw odpowiedniego przygotowania samochodu. By spalanie było najniższe, zgodnie z tymi wskazówkami, zalecamy:
- zwiększyć ciśnienie w oponach: im będą one twardsze, tym mniejsze opory toczenia wygenerują, dzięki temu jazda będzie wymagała mniej energii z silnika,
- zmienić ogumienie: na ten krok warto zdecydować się, jeśli uzasadniony i możliwy będzie montaż węższych opon,
- dokonać wymiany niektórych elementów: na spalanie wpływ ma stan układu hamulcowego, płynów eksploatacyjnych, filtrów i łożysk,
- sprawdzić i ewentualnie poprawić geometrię kół,
- odciążyć auto: im mniej bagażów będzie na pokładzie auta, tym mniej paliwa będzie ono zużywało.
Oszczędna jazda vs zalecenia producenta i zdrowy rozsądek
Do wspomnianych zaleceń warto jednak podejść z pewną dozą ostrożności. Zmiany takie jak wyjęcie zbędnych przedmiotów z bagażnika lub wymiana elementów układu hamulcowego i łożysk z pewnością zmniejszą wasze wydatki i pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy. Wymiana opon lub ich dopompowanie do górnej granicy powinniście rozważyć tylko w niektórych przypadkach, koniecznie konsultując to ze specjalistą.
Podobnie jest w przypadku wskazówek wyświetlanych na ekranie komputera pokładowego. System potrafi zarekomendować zmianę biegów przy wyjątkowo niskich obrotach. To nie tylko wiąże się z nieprzyjemnymi drganiami, w które auto wpada przy dociśnięciu gazu, ale też właściwie uniemożliwia sprawne nabranie prędkości w kryzysowej sytuacji. Nie bez znaczenia jest również kwestia przyspieszonego zużycia silnika. Ten oczywiście posłuży przez czas ustalony w gwarancji, ale jego długotrwała eksploatacja stoi w takim przypadku pod dużym znakiem zapytania.
Ekonomiczna jazda - najważniejsze zasady
Ekonomiczna jazda zakłada oczywiście jazdę na jak najniższych obrotach, ale te powinny być dostosowane do aktualnej prędkości. Ważniejsze od przestrzegania zaleceń systemu okazuje się więc unikanie przeciążeń. Dla bezpiecznej, oszczędnej jazdy istotne jest również umiejętne przyspieszanie i zwalnianie. Ta pierwsza czynność powinna odbywać się przy dynamicznym wciskaniu pedału gazu. Dzięki temu rozpędzenie auta (które odpowiada za największe zużycie paliwa) będzie najkrótsze. Jeśli chodzi o zwalnianie, z punktu widzenia zużycia paliwa, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest hamowanie silnikiem. Zdejmując nogę z gazu i redukując bieg, sprawicie, że koła będą napędzać samochód bez pobierania paliwa przez silnik.