Wczytuję dane...

Jak Renault stało się liderem sprzedaży aut? Poznaj historię marki

Jak Renault stało się liderem sprzedaży aut? Poznaj historię marki

Losy francuskiej marki Renault to historia wzlotów i upadków – koncern motoryzacyjny odnosił wiele sukcesów, ale jego założyciel zmarł w więzieniu, podejrzewany o kolaborację z nazistowskimi Niemcami. Jak na przestrzeni lat rozwijała się marka Renault? Historia firmy fascynuje i skłania do refleksji.  

Marka Renault – historia powstania

Założycielem firmy był Louis Renault, francuski przemysłowiec, który już od najmłodszych lat przejawiał fascynację mechaniką oraz elektryką. Początki marki motoryzacyjnej nie były spektakularne – powstała w 1988 roku w miejscowości Billancourt pod Paryżem, a pierwszym warsztatem, w którym powstawały innowacyjne jak na tamte czasy maszyny, była szopa na narzędzia. W 1989 roku Louis Renault wraz z bratem skonstruował pierwszy pojazd – samochód z trzybiegową skrzynią przekładniową z wałem napędowym oraz przesuwnymi kołami zębatymi, który bazował na rozwiązaniach marki De Dion-Bouton. Kolejny pojazd wypuszczony z warsztatu Renault posiadał dwucylindrowy silnik o pojemności 1,9 l zaprojektowany przez samego założyciela marki. W kolejnych latach marka prężnie się rozwijała i prezentowała nowe pojazdy, które były wykorzystywane również jako taksówki, np. w Paryżu czy Warszawie. W 1909 roku rozpoczęto seryjną produkcję samochodów. 

Renault – historia w czasie I i II wojny światowej

Kiedy Europa pogrążyła się w I wojnie światowej, koncern zajął się dostarczaniem pojazdów oraz sprzętu dla państw Ententy – produkowano silniki lotnicze, ciężarówki oraz części zamienne. Renault po zakończeniu działań wojennych wypuścił modele 6CV oraz 10 CV, a fabryki rocznie opuszczało nawet 40 tysięcy pojazdów. Lata II wojny światowej to poważny kryzys marki – sam założyciel został oskarżony o kolaborację z Niemcami i zmarł w więzieniu, a firma została upaństwowiona. 

Renault – historia powojenna

Czasy po II wojnie światowej to nowa era w historii firmy Renault. W 1951 roku zaprezentowano model Fregate, a w 1954 – Renault Dauphine. W 1961 roku fabrykę opuścił pierwszy pojazd Renault z przednim napędem – model 4, który znany był również jako kabriolet. Przełomowy moment stanowiło wypuszczenie w 1965 roku modelu Renault 16, z nadwoziem typu hatchback – auta o kompaktowych gabarytach. Dużą popularnością cieszył się również zaprezentowany w 1972 roku model 5, który doskonale odpowiadał potrzebom ówczesnych klientów – był niewielki i ekonomiczny. Sukces sprzedażowy osiągnął także sportowy model Fuego, który został wypuszczony w roku 1980. Z kolei w 1990 roku światu zaprezentowano wygodne auto miejskie – Renault Clio, które spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony odbiorców i jest produkowane do tej pory – od 2019 roku piąta generacja pojazdu. 

Renault – historia współczesna

W latach 90. XX wieku marka Renault rozwijała się dynamicznie, a fabryki co roku opuszczały nowe modele – m.in. Twingo, Laguna, Megane i Scenic. W 1998 roku koncern obchodził stulecie swojego istnienia, co było okazją do zaprezentowania zabytkowych pojazdów marki. Od 2012 roku firma produkuje model elektryczny – Renault Zoe. Obecnie koncern zajmuje się nie tylko sprzedażą samochodów osobowych, ale także ciągników rolniczych, a oryginalne części Renault można kupić w autoryzowanych serwisach oraz sklepach internetowych - na przykład w naszym.