Wczytuję dane...

Złe nawyki kierowców

Złe nawyki kierowców

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort jazdy, sytuacja na polskich drogach poprawia się właściwie z roku na rok. Wciąż jednak wiele jest do zrobienia. Na tle zachodnich krajów wypadamy blado pod względem statystyk kolizji i wypadków, liczby ich ofiar oraz szeroko pojętej kultury kierowców. O tym, jakie złe nawyki kierowców są najpowszechniejsze, piszemy w nowym artykule. 

Wielu problemów, z którymi stykami się na szosach i ulicach miast można byłoby uniknąć. Kluczową kwestią jest edukacja i promowanie dobrych nawyków za kierownicą. Korzyści z unikania złych nawyków przełożą się nie tylko na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drodze, ale też większą trwałość wielu podzespołów auta. Warto dowiedzieć się, jakie błędy najczęściej zdarzają się kierowcom i nauczyć się jeździć bez ich popełniania – z korzyścią dla siebie, innych, jak i dla samochodu. 

Złe nawyki za kółkiem: szarżowanie na zimnym silniku

Po uruchomieniu silnik potrzebuje czasu, by osiągnąć pełnię swoich możliwości. „Ruszanie z kopyta” i zbyt szybkie wprowadzanie jednostki na wysokie obroty ma fatalne skutki dla jej kondycji. Odpowiada za to niedostateczne smarowanie zimnego silnika. Dopiero po kilkunastu minutach i osiągnięciu odpowiedniej temperatury olej dociera do wszystkich części silnika, chroniąc je przed zatarciem. Nie pamiętając o tej zasadzie, narażamy się na szybkie zużycie różnych podzespołów jednostki. 

Najczęstsze błędy kierowców: bagatelizowanie przeglądów

O ile o obowiązkowych badaniach technicznych pamięta większość kierowców, to przeglądy techniczne wielu z nas wydają się niepotrzebną fanaberią. Ich lekceważenie jest jednak najlepszym sposobem na „dopracowanie się” poważnych awarii. Podczas przeglądów mechanik nie tylko wymienia płyny eksploatacyjne i zużywające się części, ale też może zdiagnozować różne usterki. Oba działania przekładają się na bezpieczniejszą i wygodniejszą jazdę, ale też pozwalają uniknąć kosztownych napraw wynikających z poważniejszych uszkodzeń. 

Złe nawyki za kierownicą: jazda z nogą na sprzęgle

Trzymanie nogi na sprzęgle praktykuje wielu kierowców. Należy jednak zaznaczyć, że jest jeden z najgorszych nawyków. Nasza noga nieustannie dociska pedał sprzęgła, zmuszając je do pracy, gdy nie jest to konieczne. Efektem jest przyspieszone zużywanie tego podzespołu, prowadzące do jego uszkodzenia. A to wiąże się już ze sporymi wydatkami. 

Jakie błędy popełniamy za kółkiem? Rzadkie tankowanie zimą

O regularnym tankowaniu warto pamiętać nie tylko ze względu na problemy z uruchomieniem pojazdu lub dotarciem do celu. Zbyt niska ilość paliwa okazuje się być bardzo groźna w okresie zimowym. Wiąże się bowiem z gromadzeniem pary wodnej w przewodach, a niskie temperatury sprzyjają jej zamarzaniu. Jaki jest tego skutek? Przede wszystkim ryzyko uszkodzenie pompy paliwowej. Przestrzegając tej i pozostałych wymienionych zasad można uniknąć wielu usterek i kosztownych zakupów w sklepie z częściami do samochodów francuskich oraz napraw wyłączających nasze auto z użytku na co najmniej kilka dni.