Wczytuję dane...

Jak naprawić fotel w Peugeot 206?

Jak naprawić fotel w Peugeot 206?

Awaria mechanizmu składania fotela może nawet uniemożliwić korzystanie z tylnej kanapy. Jak poradzić sobie z tą usterką w 3-drzwiowej wersji Peugeota 206? Na to pytanie odpowiadamy w nowym wpisie. 

Jak naprawić fotel? Peugeot 206

Awarie mechanizmu przednich foteli to jedna z najczęściej zgłaszanych przez kierowców usterek w Peugeocie 206 w wersji 3-drzwiowej. Mogą one skutkować zarówno trudnościami w przesuwaniu fotela na osi przód-tył, jak i uniemożliwieniem składania go i tym samym zablokowaniem dostępu do tylnej kanapy. Przyczyną problemów bywa niekiedy zwykłe zablokowanie mechanizmu. Wówczas wystarczy użyć większej siły, by fotel znów zaczął poprawnie składać się i przesuwać. Co jednak, jeśli ta metoda nie przyniesie oczekiwanych efektów?

Jak naprawić fotel w Peugeot 206? Demontaż fotela

Naprawę fotela warto zacząć od jego wymontowania. Naprawa tego elementu we wnętrzu auta byłaby bardzo utrudniona, a nawet niemożliwa. Na szczęście demontaż fotela w Peugeot 206 nie jest trudny i nawet osoby bez doświadczenia mechanicznego z powodzeniem poradzą sobie z tym zadaniem. 

By wymontować fotel, należy odkręcić dwie śruby mocujące szynę do podłogi. Znajdują się one w przedniej części – by do nich dotrzeć, najlepiej jest przesunąć fotel jak najbardziej do tyłu. Do odkręcenia śrub w tym modelu powinniśmy użyć klucza typu torx T-40. Kolejny krok to przesunięcie fotela maksymalnie do przodu – tak by odsłonić śruby znajdujące się w tylnej części szyny. Do ich odkręcenia używamy tego samego klucza. 

Po odkręceniu wszystkich czterech śrub można bez problemu podnieść i wyjąć fotel. To też dobra okazja do tego, by dokładnie obejrzeć go pod kątem innych uszkodzeń (które można wtedy łatwo zlikwidować) oraz jego wyczyszczenia. 

Jak naprawić fotel w Peugeot 206 – możliwe przyczyny usterki

Awaria przedniego fotela w Peugeot 206 objawia się przede wszystkim blokadą lub utrudnionym działaniem mechanizmu składającego. Jeśli usterka pojawia się na obydwóch fotelach, zablokowany zostaje dostęp do tylnej kanapy. Inne możliwe problemy to „bujanie” oparcia (brak możliwości ustawienia go w jednej pozycji) lub niekontrolowane ruchy całego fotela na szynach w przód i tył. 

Przyczyną awarii najczęściej jest zerwana linka mechanizmu. Jak naprawić fotel w Peugeot 206 w takim przypadku? Pierwszy krok to zdjęcie tapicerki – w tym celu należy zlokalizować metalowe zaczepy odpowiedzialne za jej mocowanie. Odpinanie zaczepów gołymi rękami jest nieprzyjemne i może okazać się niebezpieczne. Dlatego warto skorzystać z dedykowanych ściągaczy. Zestaw tych narzędzi kosztuje zaledwie kilka złotych. 

Samą linkę można kupić w sklepie zajmującym się sprzedażą części do Peugeot. Po zdjęciu tapicerki łatwo będzie zlokalizować starą linkę. Wystarczy wymienić ją na nową, zwracając uwagę na to, by była zamontowana w ten sam sposób. Potem należy już tylko ponownie naciągnąć obicie oraz przykręcić fotel.