Wczytuję dane...

Jak sprawdzić czujniki parkowania w Peugeot?

Jak sprawdzić czujniki parkowania w Peugeot?

Chociaż przez całe dekady kierowcy obywa się bez czujników parkowania, dziś nie wyobrażamy sobie bez nich bezpiecznej i wygodnej jazdy – zwłaszcza w mieście. Obecnie są montowane właściwie we wszystkich nowych samochodach. Nie inaczej jest w przypadku Peugeotów. Niestety, mimo ich przydatności i funkcjonalności, czujniki parkowania nie są niezniszczalne, a ich awarie zdarzają się stosunkowo często. Jak sprawdzić czujniki parkowania w Peugeocie? Wyjaśniamy to w nowym wpisie.

Jak sprawdzić czujniki parkowania w Peugeot? Objawy awarii

Awarie czujników parkowania w autach ze stajni PSA mogą objawiać się na różne sposoby. Niekiedy cały system przestaje działać, innym razem kierowca po prostu dostrzega obniżenie jego sprawności. O tym, że czujniki parkowania w Peugeot są niesprawne, świadczy przede wszystkim:

  • dziwna praca systemu – np. piszczenie, nawet gdy w pobliżu nie ma żadnej przeszkody;
  • emitowanie kilku sygnałów dźwiękowych przy wrzuceniu biegu wstecznego;
  • wyświetlenie komunikatu na wyświetlaczu w desce rozdzielczej;
  • ograniczenie pola widzenia czujników – np. brak sygnału ostrzegawczego mimo obecności przeszkody. 

Jeśli chodzi o szybkie wykrycie awarii, w najlepszej sytuacji są użytkownicy fabrycznych systemów czujników parkowania. W przypadku rozwiązań akcesoryjnych komunikaty dźwiękowe i na wyświetlaczu nie zawsze się pojawiają. Bywa, że kierowca jest zupełnie nieświadomy pojawienia się awarii aż do momentu kolizji z krawężnikiem, słupkiem lub innym pojazdem.

Sposoby na sprawdzenie czujników parkowania w Peugeot

By uniknąć późniejszych problemów, diagnostykę należy rozpocząć od razu po zauważeniu jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o awarii czujników parkowania. W Peugeot nie różni się ona od aut innych producentów. Najpierw warto sprawdzić, czy sensory nie są zanieczyszczone – np. przez błoto osiadające na zderzaku. Zdarza się też, że czujniki zostają zamalowane podczas nieumiejętnie przeprowadzonych prac lakierniczych. 

To, który czujnik jest uszkodzony, często można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że poprosicie kogoś o zakrycie kolejnych sensorów dłonią i nasłuchiwanie, kiedy pojawiają się sygnały dźwiękowe. Za nieprawidłowe działanie odpowiadać może też czujnik biegu wstecznego – w autach Peugeot montowany na skrzyni biegów.

Nieco bardziej zaawansowana metoda to wymontowanie czujnika i użycie miernika. Duży opór najpewniej świadczy o awarii. Jeżeli wspomniane sposoby nie przyniosły skutków, awarii uległa prawdopodobnie centralka. By to potwierdzić, konieczne będzie podłączenie auta do komputera diagnostycznego. 

Awaria czujników parkowania w Peugeot – co robić?

Bez względu na to, co jest przyczyną awarii systemu czujników parkowania, jej usunięcie nie będzie ani kosztowne, ani skomplikowane. W profesjonalnym warsztacie zajmuje ona zaledwie kilka minut. Możliwa jest także samodzielna naprawa. W naszym sklepie znajdziecie części zamienne Peugeot – w tym czujniki parkowania.