Wczytuję dane...

Awaria czujników parkowania. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy?

Awaria czujników parkowania. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy?

Awarie czujników parkowania są uciążliwe, ale na szczęście ich usunięcie jest szybkie i mało kosztowne. Jakie objawy mogą na nie wskazywać?

Czujniki parkowania. Co trzeba wiedzieć o ich awariach?

Jeszcze dekadę temu czujniki parkowania wchodziły w skład wyposażenia jedynie najwyższych modeli z katalogu takich marek jak Audi, Mercedes, Volvo, Nexus czy BMW. Ostatnie lata przyniosły w tym temacie sporą zmianę, a sensory od niedawna można znaleźć również na pokładzie innych samochodów – między innymi bardziej budżetowych propozycji z francuskich stajni. 

Na co dzień czujniki znacznie ułatwiają parkowanie – zwłaszcza w ciasnych, miejskich uliczkach lub na zatłoczonych parkingach. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy dochodzi do ich awarii. Chociaż ich skutkiem może być uszkodzony zderzak bądź wgnieciona lub porysowana karoseria (nie tylko w naszym samochodzie), to same usterki raczej nie należą do najpoważniejszych. W kolejnych akapitach wyjaśniamy, jak sprawdzić który czujnik parkowania nie działa oraz co zrobić, gdy zauważymy awarię czujników parkowania.

Awaria czujników parkowania w Peugeot 407. Jakie objawy o niej świadczą?

Podejrzenia co do tego, że czujniki parkowania uległy awarii powinny wzbudzić następujące objawy:

  • uruchamianie sygnału dźwiękowego nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnej przeszkody;
  • włączanie kilku krótkim sygnałów przy wrzucaniu biegu wstecznego;
  • ograniczenie pola widzenia czujnika;
  • brak działania całego systemu lub znaczne opóźnienia;
  • wyświetlanie komunikatu o awarii czujników na desce rozdzielczej (tylko w przypadku fabrycznych systemów).

Dlaczego czujnik parkowania nie działa? Najczęstsze przyczyny 

Uniknięcie awarii tego systemu będzie dużo łatwiejsze dzięki wiedzy na temat tego, dlaczego czujnik parkowania nie działa. Do najczęstszych przyczyn tego typu usterek należy zaliczyć:

  • awarie modułu sterującego (tzw. centralki);
  • uszkodzenie kabli łączących elementy systemu;
  • zniszczenie czujników (np. w wyniku uderzenia);
  • zakrycie czujników lakierem, błotem lub kurzem.

Jak sprawdzić który czujnik parkowania nie działa? 

Sposoby na sprawdzenie, który czujnik parkowania w naszym samochodzie odmówił posłuszeństwa są dwa. Pierwszy wymaga przynajmniej podstawowych umiejętności wiedzy na temat budowy auta. Ze względu na umiejscowienie sensora zawsze też mamy możliwość łatwego przeprowadzenia tej procedury, polegającej na wyciągnięciu go i sprawdzeniu za pomocą miernika. Duży opór świadczy o jego uszkodzeniu. Warto też obejrzeć każdy z nich pod kątem zabrudzeń.

Druga metoda to wizyta w warsztacie i powierzenie zdiagnozowania usterki specjalistom. 

Awaria czujników parkowania w Citroen C4 Picasso. Co robić?

Dobra wiadomość jest taka, że awaria czujników parkowania w Citroen C4 Picasso jest łatwa do usunięcia. W naszym sklepie dostępne są części zamienne do Citroena, Peugeota, Renaulta i innych francuskich marek. Są wśród nich rzecz jasna czujniki parkowania. Ich wymiana w serwisie nie jest ani droga, ani też czasochłonna. Zazwyczaj trwa kilka lub kilkanaście minut. Jeśli demontaż i montaż nowego wymaga zdjęcia zderzaka, czas ten może wydłużyć się do około godziny.