Wczytuję dane...

Jakie auto kupić? Pomożemy ci podjąć decyzję

Jakie auto kupić? Pomożemy ci podjąć decyzję

Mały kompakt czy 7-osobowy van? Typowo miejskie auto czy bardziej wszechstronny SUV? Wybór samochodu może okazać się źródłem sporych problemów – zwłaszcza jeśli nie do końca wiecie, jaką funkcjonalność oferują poszczególne typy pojazdów. By ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy jaki pojazd najlepiej sprawdzi się w różnych sytuacjach.

Jakie auto kupić dla początkującego kierowcy?

Odpowiedź na pytanie o to, jakie auto kupić, najtrudniejsza bywa w przypadku początkujących kierowców. Po pierwsze ze względu na małe doświadczenie za kółkiem i związaną z nim tendencję do częstszych usterek. Po drugie zaś – uwagi na mniejszą świadomość swoich potrzeb i wiedzę na temat specyfiki różnych typów samochodów. 

Potrzeby kierowców z niedługim stażem nie są zbyt duże. To jeden z argumentów przemawiających za tym, by na pierwsze auto wybrać tani – zarówno, jeśli chodzi o zakup, jak i eksploatację – egzemplarz. My polecamy któryś z używanych, francuskich kompaktów, takich jak Citroën C1, Peugeot 108 czy Renault Twingo. Wszystkie z nich można kupić już za około 10 tysięcy złotych, a szeroka dostępność części do samochodów francuskich czyni ewentualne naprawy prostymi i tanimi. 

Jaki samochód kupić do jazdy po mieście?

Jeśli chodzi o to, jaki samochód kupić do miasta, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, ilu pasażerów na co dzień będzie poruszało się danym autem. Na potrzeby tego fragmentu zakładamy, że chodzi o pojazd dla nieco bardziej wymagającego singla lub pary (autom rodzinnym przyjrzymy się w kolejnej części artykułu).

Tu ponownie polecamy przede wszystkim kompakty – zwłaszcza reprezentantów segmentów B i C. Wnętrze takich aut jest bardziej przestronne, dzięki czemu zabierzecie dodatkowych pasażerów lub spakujecie się na wakacyjny wyjazd, sprawdzą się też jako pojazd dla małej rodziny. Ich osiągi są też lepsze niż najmniejszych „mieszczuchów”. Jednocześnie rozmiary są wciąż na tyle małe, że przy odrobinie doświadczenia bez problemu będziecie mogli manewrować nimi na zatłoczonych uliczkach lub parkingach. Przykłady? Citroen C3, Dacia Sandero, Peugeot 208 i 308 oraz Renault Megane. 

Jaki samochód wybrać dla dużej rodziny?

Jaki samochód wybrać jako środek transportu dla większej, co najmniej 5-osobowej rodziny? W jego przypadku, jak wiadomo, kluczowa jest przestrzeń w przedziale pasażerskim oraz bagażniku. Jeśli poza dojazdami do szkoły, pracy i na zakupy oraz krótkimi wycieczkami, planujecie także dłuższe, wakacyjne wyjazdy, warto postawić na bogatszą wersję wyposażeniową. Rozbudowany system multimediów i ekrany pozwalające na oglądanie wideo z tylnej kanapy znacznie ułatwią i uprzyjemnią pokonywanie większych odległości w rodzinnym gronie.

Nasze typy, jeśli chodzi o familijne samochody z francuskich stajni to minivany Renault Grand Espace i Citroen C4 Grand Picasso, nieco agresywniejsze w swoim charakterze SUV-y Peugeot 5008, Dacia Duster oraz Renault Captur i Kadjar, a także duży, rodzinny sedan Renault Tallisman.