Jak przygotować auto do zimy? Poradnik
Wilgoć, niskie temperatury i sól drogowa to tylko najważniejsze z czynników, które w sezonie zimowym mogą poważnie zaszkodzić waszym samochodom. By do minimum ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek lub uszkodzeń poszczególnych podzespołów, warto w przededniu zimy odpowiednio przygotować do niej auto. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jak przygotować auto do zimy? Zadbaj o akumulator i alternator
Chyba najczęstszym źródłem zimowych problemów z autem jest akumulator. Dotyczy to zwłaszcza silników wysokoprężnych, które dłużej rozgrzewają się do temperatury roboczej i potrzebują większej mocy roboczej. Tymczasem osłabiony mrozami akumulator jest w dużo gorszej kondycji i często może nie dostarczyć odpowiedniej dawki energii. By do tego nie dopuścić, przed zimą należy zmierzyć poziom elektrolitu. Jeśli będzie zbyt niski, jak najszybciej wymieńcie go na nowy.
Odpowiedzialny za ładowanie akumulatora alternator również zimą jest bardziej obciążony. Musi uzupełnić większe ilości energii, nadal zasilając klimatyzację, multimedia, nawigację czy oświetlenie. Chcąc mieć pewność, że poradzi sobie z tym zadaniem, już teraz użyjcie miernika (samodzielnie, podpinając go do klem i włączając silnik, lub w warsztacie). Jeśli pomiar będzie odbiegał od normy, czeka was wymiana lub regeneracja podzespołu (niezbędne elementy kupicie, odwiedzając nasz sklep z częściami do samochodów francuskich).
Przygotowanie samochodu do zimy. Płyny eksploatacyjne
Płyny eksploatacyjne nie zawsze dobrze znoszą ciężkie, zimowe warunki. Przed nadejściem pierwszych mrozów sprawdźcie więc:
- płyn hamulcowy: jest silnie higroskopijny, a w zimowym powietrzu wilgoci nie brakuje. Jeśli jej procentowa zawartość będzie zbyt wysoka, zwiększy się temperatura wrzenia cieczy, co negatywnie odbije się na sprawności całego układu;
- płyn do chłodnicy: wraz z upływem kolejnych miesięcy, podnosi się jego temperatura zamarzania. Jeśli do tego dojdzie, skutkiem może być nawet uszkodzenie silnika;
- olej silnikowy: przed zimą warto wymienić go na specjalną zimową wersję, z jak najniższym parametrem W. Taki środek smarny cechuje się mniejszą lepkością w niskich temperaturach, dzięki czemu lepiej chroni wszystkie elementy jednostki.
Jak przygotować samochód do zimy? Sprawdź i zabezpiecz podwozie
Kolejna kwestia to podwozie. Ma ono bezpośrednią styczność z solą drogową, przez co zimą dużo bardziej koroduje. Jeszcze jesienią należy więc udać się do warsztatu lub – o ile takie znajdują się w waszej okolicy – skorzystać z darmowych najazdów. W ten sposób ocenicie, czy nie ma nim (a zwłaszcza na elementach nośnych oraz przewodach – hamulcowych i paliwowym) ognisk rdzy. By zapobiec dalszemu gniciu, usuńcie je, a całe podwozie zabezpieczcie specjalnym preparatem.
Przygotowanie auta do zimy. Sprawne oświetlenie – większe bezpieczeństwo
Na polskich, nadal niezbyt równych drogach nietrudno o rozkalibrowanie świateł. Szczególnie niebezpieczne okazuje się ono jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada już po południu, co oznacza, że większość powrotów do domu odbywa się w ciemności. Oślepiania innych kierowców oraz związanego z tym ryzyka wypadków unikniecie, odpowiednio ustawiając światła.
Poza kalibracją lamp, ważna jest też ich skuteczność. Ta może się obniżyć przede wszystkim w wyniku zmatowienia soczewki lub odbłyśnika. Pierwsza z usterek jest skutkiem zarysowań powodowanych przez piasek i drobne kamienie, a sposobem na poprawę sytuacji jest dokładne wypolerowanie klosza. W drugim przypadku konieczna jest niestety wymiana całej lampy.