Wyrejestrowanie pojazdu online. Jak wyrejestrować samochód bez wychodzenia z domu?
Wyrejestrowanie samochodu w wielu sytuacjach jest obowiązkiem właściciela. Jeśli ten nie zrobi tego w ustalonym terminie, musi liczyć się z karą, której wysokość wynieść może nawet 1000 złotych. Wizyta w wydziale komunikacje nie zawsze jednak idzie w parze z naszymi planami. Dlatego dobrym rozwiązaniem często może okazać się wyrejestrowanie pojazdu online. W nowym wpisie omawiamy tę procedurę i podpowiadamy, kiedy jest ona konieczna.
Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży i nie tylko. Kiedy należy to zrobić?
Polskie prawo nie dopuszcza możliwości wyrejestrowania samochodu z dowolnej przyczyny. Wyrejestrowanie auta jest możliwe – a nawet konieczne – jedynie w określonych sytuacjach. Należą do nich:
- zezłomowanie pojazdu;
- kradzież samochodu;
- utrata posiadania auta z innego powodu (udokumentowana);
- wywóz i rejestracja samochodu za granicą;
- kasacja pojazdu w innym kraju.
Jeśli zastanawiacie się, jak wyrejestrować samochód po sprzedaży, spieszymy donieść, że nie jest to możliwe. W takich przypadku powinniście zgłosić w wydziale komunikacji zbycie pojazdu. Sprzedając auto, warto zastanowić się nad wyborem kolejnego pojazdu. My polecamy marki znad Sekwany. Ich samochody nie tylko są świetnie zaprojektowane i funkcjonalne, ale tanie w eksploatacji, a części do samochodów francuskich są łatwo dostępne i mają korzystne ceny.
Wyrejestrowanie auta. Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązku?
Bez względu na to, z jakiej przyczyny wyrejestrowujecie auto, powinniście zrobić to maksymalnie po 30 dniach od zaistnienia danej okoliczności. Jeśli nie dopełnicie tego obowiązku, starosta może nałożyć na was karę finansową. Według obowiązujących od ubiegłego roku przepisów może ona wynieść od 200 do nawet 1000 złotych. Od czasu otrzymania decyzji starosty, na opłacenie mandatu macie 14 dni roboczych.
Jak wyrejestrować samochód bez wychodzenia z domu? Zrób to online
Perspektywa dotkliwej kary finansowej wydaje się tym groźniejsza, im mniej czasu macie na wizytę w urzędzie. Na szczęście od niedawna nie musicie tego robić. I nie chodzi wcale o przesłanie dokumentów drogą pocztową lub ustanowienie pełnomocnictwa. Te opcje są wprawdzie jak najbardziej możliwe, ale wiążą się z wieloma komplikacjami.
Dużo wygodniejsze jest natomiast wyrejestrowanie samochodu online. Takie rozwiązanie dopuszcza coraz więcej urzędów. By upewnić się, czy we właściwym wam wydziale komunikacji jest to możliwe, po prostu wejdźcie na jego stronę internetową. Jeśli tak – wniosek oraz pozostałe dokumenty będziecie mogli dostarczyć, korzystając z Profilu Zaufanego.
Jak wyrejestrować samochód przez internet – niezbędne dokumenty
Wraz z wnioskiem, będziecie musieli dostarczyć także inne dokumenty. Bez względu na przyczynę, z której auto ma zostać wyrejestrowane, będą to:
- dowód osobisty (lub jego dane i kopia elektroniczna);
- dowód uiszczenia opłaty;
- pisemne zgody poszczególnych współwłaścicieli.
Na tym oczywiście lista się nie kończy, ale pozostałe dokumenty różnią się w zależności od powodu wyrejestrowania. Tego, jakie konkretnie papiery powinniście przygotować, dowiecie się ze strony urzędu lub z rządowego serwisu informacyjnego.