Wczytuję dane...

Jak sprawdzić przebieg auta?

Jak sprawdzić przebieg auta?

Nawet 5 lat więzienia grozi właścicielom samochodów z cofniętym licznikiem. Nowe przepisy wprowadzono przede wszystkim w celu ochrony kupujących na rynku wtórnym. I chociaż część nieuczciwych handlarzy rzeczywiście zrezygnowało z tego procederu, to nadal można spotkać samochody z zaniżonym przebiegiem. Jak je rozpoznać? Jak sprawdzić przebieg auta?

Jaki przebieg auta jest dobry? Sprawdź przykładowe przebiegi

Średni roczny przebieg samochodu w Polsce wynosi od 10 do 25 tysięcy kilometrów. Mnożąc tę wartość przez liczbę lat, które minęły od momentu pierwszej rejestracji samochodu, można łatwo oszacować, jaki przebieg powinien mieć dany egzemplarz. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda najbardziej zawodna, a stan licznika dużo niższy od przeciętnego niekoniecznie musi świadczyć o nieuczciwości handlarza. Mimo wszystko czerwona lampka powinna się zapalić.

Przy rozważaniach na temat tego, jaki przebieg auta jest dobry, należy też wziąć pod uwagę przeznaczenie samochodu (samochody firmowe przejeżdżają zwykle więcej) oraz jego przynależność do danego segmentu. Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, średni roczny przebieg wygląda następująco:

  • segmenty A i B: średnio 10 tysięcy kilometrów rocznie;
  • segment C: około 20 tysięcy kilometrów rocznie;
  • segmenty D i E: od 30 do 40 tysięcy kilometrów rocznie.

Jak sprawdzić przebieg auta? Porównaj stan auta ze wskazaniem licznika

Kolejny sposób na to, jak sprawdzić przebieg auta to porównanie jego stanu z liczbą kilometrów na liczniku. Niedoświadczonemu w kwestiach technicznych kierowcy najłatwiej będzie to zrobić w kabinie. Jeżeli kilometraż jest podejrzanie niski, warto zerknąć, w jakim stanie jest fotel kierowcy, gałka zmiany biegów, kierownica czy okładziny pedałów. Powinny one zużywać się równomiernie wraz ze wzrostem przebiegu.

Niepokój powinien też wzbudzić fakt wymiany tych elementów na nowe. Jeśli mamy podstawy, by sądzić, że handlarz nie jest z nami szczery, lepiej kupić auto, które od środka prezentuje się nieco gorzej, ale mieć pewność, że jego przebieg nie jest zaniżony. Zamienniki dla mocno zużytych elementów można dostać w sklepie oferującym części zamienne do samochodów francuskich.

Jak sprawdzić przebieg samochodu? Odczytaj zmienne z pamięci sterowników

Sterowniki skrzyni biegów, silnika oraz innych podzespołów przechowują zmienne dotyczące wymiany oleju silnikowego, kolejnych uruchomień samochodu, przebiegu i roboczogodzin silnika. O ile tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem i umiejętnościami (lub skorzystamy z wiedzy fachowca - wystarczy zawieźć auto do serwisu), możemy na podstawie tych danych oszacować, czy auto rzeczywiście przejechało tyle kilometrów, ile widnieje na liczniku.

Jak sprawdzić przebieg auta? Sprawdź historię auta w dekoderze VIN

Niezawodną metodą na to, jak sprawdzić przebieg auta, jest sprawdzenie jego historii z użyciem któregoś z dostępnych w internecie dekoderów VIN. Podanie tego numeru jest dobrą praktyką uczciwych handlarzy. Często można znaleźć go już w samym ogłoszeniu. Jeżeli sprzedający go nie podał, warto zapytać o niego jeszcze przed umówieniem się na oględziny i jazdę próbną.

Dzięki numerowi VIN możemy nie tylko dowiedzieć się, jaki przebieg był notowany podczas kolejnych przeglądów, ale też, czy auto było serwisowane w ASO, czy brało udział w kolizjach lub czy pochodzi z kradzieży.