Kolor samochodu - kiedy ma znaczenie?
Przy wyborze auta zwracamy uwagę na różne czynniki. Kolor lakieru traktujemy jednak mniej poważnie, uważając go za rzecz gustu i o niewielkim znaczeniu praktycznym. Tymczasem kolor może mieć spory wpływ na cenę samochodu. Po pierwsze dlatego, że niektóre barwy gorzej się starzeją, przez co po kilku latach eksploatacji pojazd może wyglądać dużo gorzej niż w innej wersji kolorystycznej. Swoje robią też preferencje statystycznych nabywców danego modelu. Kiedy więc kolor auta ma znaczenie?
Jaki kolor samochodu wybrać? Które lakiery są najbardziej miękkie?
Jak się okazuje, kolor auta może mieć wpływ na to, jak szybko będzie zużywał się jego lakier. Jego trwałość uzależniona jest bowiem od twardości, a ta często koreluje właśnie z barwą. Najgorzej pod tym względem, według obiegowej opinii, mają wypadać ciemne lakiery. I choć nie zawsze okazuje się to prawdą, to rzeczywiście lakierowane w ciemnej tonacji auta po kilku latach bywają w złej kondycji. Rysy i zmatowienia nie wpływają dobrze na ich cenę na rynku wtórnym, a o nie w polskich warunkach, przy dużej ilości soli i piasku na drogach, niestety nietrudno. Często wynika to jednak nie tyle z niskiej twardości lakieru, ile z faktu, że na ciemnej powłoce są one łatwiej widoczne niż na jasnej.
Osobna kwestia dotyczy łatwości ewentualnych napraw lakierniczych. Pod tym względem z kolei gorzej wypadają jasne lakiery – zwłaszcza biały i srebrny, które pod każdym kątem mogą nieco inaczej wyglądać, co utrudnia specjaliście wykonanie zaprawek. Jeśli więc zastanawiamy się, jaki kolor samochodu wybrać i wiemy, że będzie on szczególnie narażony na uszkodzenia, warto rozważyć zakup czarnego lub granatowego pojazdu.
Kolor samochodu a preferencje płci. Kto zwraca uwagę na kolor?
Choć to w dużej mierze stereotypy, nie sposób zaprzeczyć, że niektóre modele chętniej są wybierane przez kobiety, inne zaś bardziej trafiają do męskiej części kierowców. Kolor ma tu niekiedy większe znaczenie niż dostępność części zamiennych do samochodów francuskich (lub innych).
W zależności od tego, do której grupy zalicza się interesujące nas auto - czy jest to model częściej wybierany przez mężczyzn, czy przez kobiety - dany kolor może stanowić przeszkodę lub pomoc przy jego późniejszej sprzedaży. Preferencje poszczególnych płci zbadał serwis iSeeCars.com, który przeanalizował dane dotyczące kilkuset tysięcy transakcji i wyszukiwań aut.
Do jakich wniosków doszli analitycy? Jeśli chodzi o mężczyzn, największą popularnością cieszy się (kolejność ma znaczenie) barwa żółta, pomarańczowa, czarna, brązowa, czerwona, biała i szara. Panie zaś najchętniej wybierały auta w odcieniach morskim, złotym, srebrnym, niebieskim, zielonym i beżowym.
Jaki kolor samochodu najmniej się brudzi, a który szybko nagrzewa?
Czy określony, na przykład biały kolor samochodu, jest praktyczny? Warto pamiętać, że właściwie każda barwa lakieru ma swoje wady, które warto znać. Decydując się na auto z żółtą powłoką, musimy liczyć się z tym, że często będą obłazić go owady. Z kolei czarne, ciemnoszare i granatowe lakiery nie tylko bardziej eksponują rysy, ale też szybciej się nagrzewają. Biały i srebrny lakier w największym stopniu uwydatnia zaś zabrudzenia, a ponadto sprzyja wspomnianym wcześniej problemom z zaprawkami.