Wczytuję dane...

Jak wymienić olej silnikowy?

Jak wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego niedoświadczonych w serwisowaniu swoich samochodów potrafi przerazić. Okazuje się jednak, że czynność ta zwykle nie sprawia większych problemów i z powodzeniem poradzą z nią sobie osoby bez wiedzy i umiejętności mechanika. Co trzeba wiedzieć na temat samodzielnej zmiany oleju? Jak często należy to robić? Kiedy jednak warto powierzyć ją specjaliście?

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Najważniejszym źródłem informacji na temat częstotliwości wymiany oleju silnikowego są oczywiście zalecenia producenta samochodu. Warto jednak pamiętać, że koncerny podają zwykle dane dotyczące eksploatacji auta w sprzyjających warunkach. Użytkowanie go w bardziej intensywny sposób skutkować będzie szybszą utratą właściwości oleju. Dlatego warto trzymać się następujących interwałów:

  • co 5 tysięcy kilometrów – dla silników używanych w najtrudniejszych warunkach – na przykład w samochodach sportowych lub używanych do jazdy off-roadowej;
  • co 8-10 tysięcy kilometrów – dla silników używanych w warunkach sprzyjających szybszemu zużyciu – na krótkich dystansach, w mieście lub przez kierowców o umiarkowanie sportowym zacięciu;
  • co 10-15 tysięcy kilometrów – dla silników eksploatowanych w standardowych warunkach;
  • co 20 tysięcy kilometrów – dla silników używanych w łagodnych warunkach – na długich trasach i przy wielogodzinnej pracy w tej samej temperaturze. Długiej żywotności oleju sprzyja też spora (powyżej 6 litrów) pojemność układu smarowania.

Bez względu na warunki eksploatacji i przebiegu, każdy olej należy wymieniać raz w roku. Na jego właściwości wpływa bowiem nie tylko praca silnika, ale też czas. 

Kupujemy olej silnikowy. Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze oleju silnikowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa jego parametry: klasę lepkości oraz jakości. W przypadku aut z filtrem DPF duże znaczenie ma też obecność specjalnych dodatków. W tym przypadku ponownie należy sprawdzić, jakie oleje zaleca producent auta. Nie musimy wprawdzie pozostawać przy jednej, wybranej marce – dużo ważniejsze są jego właściwości. By mieć pewność, że olej jest wysokiej jakości, warto kupować go w sprawdzonych sklepach oferujących akcesoria i części do samochodów francuskich.

Jak wymienić olej silnikowy? Krok po kroku 

Procedura zmiany oleju silnikowego nie jest skomplikowana i sprowadza się do następujących kroków:

  1. Znalezienie odpowiedniego miejsca: powinno być jak najbardziej równe. Idealny będzie kanał warsztatowy.
  2. Rozgrzanie silnika: powinien osiągnąć temperaturę roboczą, która zagwarantuje łatwiejsze spływanie.
  3. Przygotowanie pojemnika do stary olej: ważna jest jego pojemność. Należy umieścić go bezpośrednio pod spustem.
  4. Odkręcenie korka spustowego oraz odczekanie, aż cały olej spłynie do pojemnika.
  5. Wymiana filtru oleju: do jego odkręcenia potrzebny będzie odpowiedni klucz i nieco siły. Kiedy z jego miejsca wypłynie cały olej, można założyć nowy filtr, nie zapominając o posmarowaniu uszczelki niewielką ilością nowego środka smarnego.
  6. Zakręcenie korka spustowego.
  7. Nalanie nowego oleju: jego ilość można łatwo oszacować, odejmując pół litra od pojemności układu smarowania.