Wczytuję dane...

Jak dbać o samochód zimą?

Jak dbać o samochód zimą?

Tegoroczna zima jest inna niż te, do których przyzwyczaiły nas poprzednie lata. Temperatury spadające znacznie poniżej zera i obfite opady śniegu tym razem zaskoczyły przede wszystkim kierowców. Wielu z nich spotkało się z problemami z uruchomieniem auta lub jego poprawnym działaniem. Sporej części tych trudności można jednak uniknąć, stosując się do podstawowych zasad. Jak więc dbać o samochód zimą, by do minimum ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek w zimowy poranek?

Jak dbać o samochód zimą? Po pierwsze: zrób zakupy

O zadbaniu o samochód w czasie zimowych miesięcy warto pomyśleć jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. W tym celu należy wyposażyć się przynajmniej w podstawowy sprzęt niezbędny do walki ze skutkami mrozu. Mowa w szczególności o skrobaczce oraz szczotce, dzięki którym szybko pozbędziemy się śniegu, lodu oraz szronu. Przydatny może też okazać się odmrażacz do szyb. Na liście zimowych zakupów każdego kierowcy nie może zabraknąć też zimowego płynu do spryskiwaczy. Pozostawienie letniego może skutkować zamarznięciem przewodów. Warto kupić go w dobrym sklepie specjalizującym się w sprzedaży części do samochodów francuskich.

Kolejna kwestia to wizyta w warsztacie wulkanizatorskim i serwisie. Mimo że zmiana opon na zimowe wydaje się oczywista, wielu kierowców wciąż odkłada ją na ostatni moment. Dobrym pomysłem będzie też kontrola stanu zawieszenia.

Jak myć samochód zimą?

Przede wszystkim nie zapominajmy, że odśnieżenia i oczyszczenia wymagają nie tylko szyby, ale też dach (z którego śnieg w trakcie jazdy może spadać na szyby), maska oraz wszystkie światła. 

Inna sprawa to mycie auta i destrukcyjny wpływ, jaki na samochód może mieć korzystanie z myjni automatycznej w czasie mrozów. Zimą nie powinniśmy zaniedbywać czyszczenia auta – w ten sposób pozbywamy się soli drogowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla karoserii naszego samochodu. Zamiast automatycznych metod wybierzmy jednak mycie ręczne. W tym celu najbezpieczniej jest użyć specjalnej gąbki lub rękawicy z mikrofibry. Przygotujmy też dwa wiadra – jedno do rozrobienia środka myjącego, a drugie – do płukania gąbki. 

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą? Zadbaj o akumulator

Elementem najbardziej narażonym na destrukcyjny wpływ ujemnych temperatur jest akumulator. By do minimum ograniczyć ryzyko jego rozładowania, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Regularnie sprawdzaj kondycję akumulatora. W wielu warsztatach można zrobić to bezpłatnie. Jeśli akumulator wymaga wymiany, warto to zadanie powierzyć specjaliście – zwłaszcza w nowszych, bardziej zaawansowanych technologicznie autach.
  • Zadbaj o dokładne oczyszczenie obudowy i biegunów. By uniknąć generowania wyładowań na powierzchni, należy użyć do tego ścierki antystatycznej.
  • Sprawdź siłę dokręcenia klem i ewentualnie ją popraw.
  • Co jakiś czas odbywaj dłuższą trasę, dzięki czemu akumulator będzie mógł w pełni się naładować.