Wczytuję dane...

Problemy z akumulatorem - skąd się biorą i jak się ich ustrzec?

Problemy z akumulatorem - skąd się biorą i jak się ich ustrzec?

Jak pokazują statystyki ADAC, co trzecia awaria samochodu dotyczy jego układu elektrycznego, przy czym przyczyną ponad połowy z nich okazuje się wadliwe działanie akumulatora. Zdarzają one tym częściej, w im większym stopniu działanie auta uzależnione jest od energii elektrycznej. Tymczasem w ostatnim pięćdziesięcioleciu zapotrzebowanie naszych samochodów wzrosło trzykrotnie. Pojazdy pobierają energię nawet kiedy z nich nie korzystamy – jest ona niezbędna do działania pamięci sterowników, multimediów czy alarmu.

Problemy z akumulatorem. Co może być ich przyczyną?

Rozładowanie akumulatora może, choć nie musi wiązać się z koniecznością jego wymiany – często wystarczy go ponownie naładować. Niekiedy jednak konieczny okazuje się zakup nowego (nasz sklep z częściami do samochodów francuskich oferuje szeroki wybór tych urządzeń). Większość z nas problemów z akumulatorem doświadczyło podczas mrozów, chociaż nie tylko niskie temperatury mogą się do nich przyczynić. Jakie inne czynniki mogą je powodować? Co możemy zrobić, aby problemów uniknąć?

Problemy z akumulatorem w zimie – skąd się biorą? Co z upałami?

Optymalna temperatura dla akumulatora samochodowego to 25 stopni Celsjusza. Właściwie każdy stopień poniżej tej wartości oznacza obniżenie jego sprawności. W stosunkowo wysokich temperaturach nie są one łatwo zauważalne.

Problemy z akumulatorem w zimie rozpoczynają się natomiast przy 5 stopniach Celsjusza. Szczególnie poważne stają się natomiast, gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Przy 10 stopniach na minusie, akumulator ma już tylko 80 procent swojej pierwotnej pojemności, a przy -25 – jedynie 60 procent. Co ważne, to samo dzieje się, gdy temperatura rośnie powyżej 25 stopni. 

By przygotować akumulator na nadejście mrozów lub upałów, warto wykonać następujące czynności:

  • sprawdzić poziom elektrolitu – powinien on sięgać centymetr ponad płyty. Jeśli jest niższy, należy uzupełnić go wodą destylowaną;
  • oczyścić bieguny i zaciski. Dobrze też przesmarować te elementy wazeliną techniczną, która zabezpieczy przed ponownym nadmiernym osiadaniem kurzu i korozją, poprawiając w ten sposób przepływ prądu. 

Skąd biorą się problemy z akumulatorem? Zmiana ustawień fabrycznych

Przyczyną problemów z akumulatorem często okazują się urządzenia takie jak odtwarzacze multimedialne czy alarm. Pobierają one prąd nie tylko gdy są uruchomione, ale także podczas postojów. Użycie niskiej jakości produktów lub ingerencja w ich ustawienia może skutkować zwiększonym zużyciem energii i, co za tym idzie, szybszym rozładowywaniem się akumulatora. Jeśli problem nie zostanie szybko zlikwidowany, ten może ulec nawet nieodwracalnemu uszkodzeniu. 

Przyczyny problemów z akumulatorem. Wadliwe działanie alternatora 

Alternator to urządzenie odpowiedzialne za wytworzenie energii elektrycznej z kinetycznej i jej przekierowanie do akumulatora. Gdy nie działa on poprawnie, akumulator będzie niedoładowany. Mogą o tym świadczyć między innymi problemy z działaniem urządzeń elektrycznych lub włączenie kontrolki akumulatora. Stuprocentową pewność można uzyskać, udając się do serwisu wykonując test ładowania.