Wczytuję dane...

Po czym poznać, że czas wymienić samochód?

Po czym poznać, że czas wymienić samochód?

5 lat – z taką częstotliwością przeciętny polski kierowca wymienia auto na nowe. Głównym powodem jest wzrost kosztów napraw do tego stopnia, że dalsza eksploatacja auta przestaje być opłacalna. Przy podejmowaniu decyzji o rozstaniu z dotychczasowym samochodem warto jednak wziąć pod uwagę także inne czynniki. Jak rozpoznać, że moment wymiany samochodu już nadszedł?

Kiedy wymienić samochód na nowy? Co z utratą wartości?

Zastanawiając się, kiedy wymienić samochód na nowy, warto wziąć pod uwagę utratę jego wartości. Najwięcej, bo średnio aż 40 procent ceny, auto traci przez pierwsze trzy lata od zakupu w salonie. Rozsądek podpowiada więc, że sprzedaż po tym czasie musi wiązać z dużymi stratami. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie awarie stają się coraz częstsze, a wizyty w serwisie mogą wydrenować budżet w dużo większym stopniu. Takich problemów unikniemy, wystawiając auto na sprzedaż, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczając na przynajmniej częściowe pokrycie kosztów zakupu kolejnego samochodu. 

To dotyczy jednak tylko właścicieli samochodów kupionych u dilera. W przypadku pojazdu z rynku wtórnego utrata wartości nie będzie przebiegać tak szybko. Po przekroczeniu wspomnianej „magicznej granicy” cena zacznie spadać o około 10 procent rocznie. Podobnie będzie w przypadku awaryjności – nie powinna ona drastycznie wzrosnąć, o ile rzecz jasna pojazd jest rozsądnie eksploatowany i regularnie odwiedza serwis. 

Kiedy zmienić samochód? Uważaj na niepokojące sygnały

Kierowców jeżdżących samochodami kupionymi z drugiej ręki dużo częściej do pozbycia się samochodu skłania nieopłacalność kolejnych napraw. To kwestia mocno indywidualna – na przykład w przypadku aut z Francji serwisowanie nie musi okazać się tak obciążające dla portfela. Części do aut francuskich są tanie i łatwo dostępne, odpada więc problem długich poszukiwań czy konieczności sprowadzenia poszczególnych podzespołów. 

Jakie awarie najczęściej oznaczają nieopłacalność wizyty w serwisie? Dotyczą one między innymi takich części jak:

  • wtryskiwacze: jeden kosztuje przynajmniej 1000 złotych, a tę cenę należy przecież pomnożyć przez ilość wtrysków, a także dodać do niej cenę usługi;
  • turbosprężarka: jej wymiana może pochłonąć od 1000 do kilkunastu tysięcy złotych. Nieco tańsza (od 700 do 1000 złotych) jest jej regeneracja, ale nie zawsze okazuje się możliwa;
  • skrzynia biegów: tu ceny rozpoczynają się od tysiąca złotych, ale bardziej złożone konstrukcje są odpowiednio droższe. Do tego musimy doliczyć koszt robocizny, wynoszący kilkaset złotych.

Kiedy wymienić samochód na nowy? Zmiana potrzeb

Do zmiany samochodu często skłania nas też sytuacja życiowa. Powiększenie rodziny, wyprowadzka za miasto, zmiana pracy lub założenie biznesu, odkrycie w sobie zamiłowania do motosportu czy uszczuplenie budżetu mogą zmusić do znalezienia auta lepiej wpisującego się w naszego nowe potrzeby.