Co zrobić w razie stłuczki?
Zimowe miesiące to zwykle czas zwiększonej liczby kolizji drogowych. Jak należy zachować się w sytuacji, gdy stajemy się uczestnikami jednej z nich? Co powinniśmy zrobić, by nie narazić się na dodatkowe problemy?
Po pierwsze: nigdy nie panikuj
Wystarczy chwila nieuwagi lub zwykły pech, by stać się uczestnikiem kolizji. O tego typu wątpliwe atrakcje szczególnie łatwo jest jesienią i zimą. Śliska nawierzchnia, piasek sypany przez służby drogowe, wcześnie zapadający zmrok i mgły znacznie pogarszają bezpieczeństwo za kółkiem. W razie stłuczki zwykle trudno poskromić emocje, jednak poddanie się panice to najgorsze, co możemy wówczas zrobić. Tylko spokój pomoże nam szybko rozwiązać wszystkie problemy i zapobiec kolejnym.
Po drugie: sprawdź, czy są poszkodowani
Pierwszym, co należy zrobić w razie stłuczki, jest na pewno upewnienie się, że w jej wyniku nikt nie ucierpiał. Jeśli tak się stało, do czynienia mamy nie z kolizją, a z wypadkiem. W takiej sytuacji powinniśmy skupić się przede wszystkim na pomocy rannym oraz zawiadomieniu służb ratunkowych. Nie jest to czas na ustalanie, kto ponosi odpowiedzialność za stłuczkę – tym zajmie się policja, która przybędzie na miejsce.
Dlatego też, jeśli są poszkodowani, nie należy usuwać z jezdni pojazdów ani zmieniać ich położenia. Wystarczy oznaczyć miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym i włączyć światła awaryjne.
Po trzecie: usuń samochody z jezdni
Jeżeli jednak w czasie stłuczki nikt nie ucierpiał, zdarzenie należy zakwalifikować jako kolizję. Wówczas nie ma obowiązku wzywania policji – uczestnicy mogą porozumieć się ze sobą w tej kwestii.
Zanim to się jednak stanie, co zrobić w przypadku stłuczki? Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie miejsca zdarzenia i usunięcie pojazdów z jezdni. Należy to zrobić nie tylko ze względu na bezpieczeństwo i fakt, że utrudniają one pozostałym kierowcom ruch. Za nieusunięcie aut z jezdni grozi mandat w wysokości 150 złotych.
Po czwarte: ustalcie sprawcę kolizji
Jeśli obie strony zgadzają się co do tego, kto jest sprawcą kolizji, sprawa wygląda dość prosto. Co robić w razie stłuczki? Przede wszystkim spisać oświadczenie, w którym opiszemy, w jaki sposób i z czyjej winy doszło do zdarzenia oraz jakie są jego skutki. Tu warto zadbać o szczegółowy opis, bo ewentualne nieścisłości mogą przyczynić się do niepotrzebnych wydatków. Nawet jeśli części do samochodów francuskich nie należą do najdroższych, mimo wszystko lepiej nie płacić za nie z własnej kieszeni.
W oświadczeniu powinny też znaleźć się dane uczestników zdarzenia oraz samochodów oraz nazwy ubezpieczycieli i numery polis. Na jego przekazanie do TU mamy 3 lata.
Co w razie stłuczki? Kiedy wezwać policję?
Sytuacja się jednak komplikuje, jeśli nie można jednoznacznie ustalić, kto jest sprawcą kolizji. W takim przypadku konieczne będzie wezwanie policji, która ustali, jak do niej doszło. Wezwanie drogówki niezbędne okaże się również, kiedy podejrzewamy, że któryś z kierowców jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo próbował wyłudzić odszkodowanie.