Jak kupić używany samochód? Mini-poradnik
Nie każdy może sobie pozwolić sobie na zakup auta z salonu, dlatego wielu kierowców kupuje samochody na rynku wtórnym. „Używany” nie znaczy „w złym stanie”, ale bez odpowiedniej dozy ostrożności nietrudno o problemy. Handlarze (i w nieco mniejszym stopniu również prywatni sprzedający) nie przebierają w środkach, by skusić potencjalnych kupujących. Z ochotą informują o wszystkich zaletach danego egzemplarza, jednocześnie przemilczając wady. Jak więc bezpiecznie kupić używany samochód?
Jak kupić używany samochód? Przeanalizuj swoje potrzeby
Zanim rozpoczniesz poszukiwania, przemyśl swoje potrzeby. Weź pod uwagę przede wszystkim:
- rodzaj tras – jeśli auto będzie użytkowane przede wszystkim w mieście, w zupełności wystarczy ci któryś z mniejszych reprezentantów segmentu A, B czy C. Do sporadycznej jazdy poza utwardzonymi trasami lepszym rozwiązaniem będzie SUV czy crossover;
- długość tras – przy przebiegach wynoszących ponad 20 tysięcy kilometrów rocznie opłacalny będzie zakup auta z jednostką wysokoprężną. W przeciwnym razie rozważ kupno samochodu z benzyniakiem;
- wielkość rodziny – jeżeli z pojazdu będziesz korzystać w pojedynkę lub z partnerem, kompakt może okazać się wystarczający. W przypadku 4- lub 5-osobowej rodziny małe auta nie będą jednak wygodne – w takich przypadkach warto rozważyć zakup większego samochodu z nadwoziem typu kombi lub minivana;
- przewożone ładunki – miejskie kompakty zwykle nie mają dużych bagażników. Odradzamy ich zakup osobom, które wiedzą, że będą przewoziły spore bagaże;
- budżet - pod uwagę weź nie tylko cenę samego auta, ale też koszty eksploatacji i to, ile wydajesz na części samochodowe.
Samochód z drugiej ręki. Jak szukać ogłoszeń?
Jeśli już wiesz, jakiego auta potrzebujesz, możesz przystąpić do poszukiwań. Można odwiedzać giełdy samochodowe, ale poza tym warto skupić się na branżowych serwisach z ogłoszeniami oraz portalach takich jak olx.pl. Najważniejsza jest jednak umiejętność oceny poszczególnych ofert. Jeśli sprzedający w ogóle nie wspomina o wadach danego egzemplarza, nadużywając takich zwrotów jak „bezwypadkowy”, „pierwszy właściciel” czy „stan igła”, warto zachować ostrożność.
O co pytać przy kupnie samochodu? Czemu numer VIN jest ważny?
Przeglądając ogłoszenia, dobrze jest zwrócić uwagę również na to, czy podany jest w nich numer VIN. Gdy go nie ma, warto poprosić o niego sprzedającego. Jeśli sprzedający nie ma nic do ukrycia, na pewno go udostępni.
Dzięki numerowi VIN i specjalnym wyszukiwarkom można dowiedzieć się wiele o przeszłości danego egzemplarza, jego oryginalnym wyposażeniu oraz tym, czy nie został on zgłoszony jako kradziony.
Jak sprawdzić używany samochód przed kupnem? Samodzielne oględziny
Jeśli sprawdzenie VIN nie przyniosło żadnych niepokojących wiadomości, można umówić się na oględziny auta i jazdę próbną. Dokładna ocena jego stanu wymaga fachowej wiedzy (o tym za chwilę), ale wiele wad może zauważyć nawet niewprawne oko.
Do sygnałów świadczących o niezbyt dobrej kondycji samochodu należy między innymi rdza, dziwne dźwięki dobiegające podczas jazdy czy powolne powracanie do pierwotnej pozycji po naciśnięciu na koło.
Używany samochód – jak kupić? Skorzystaj z pomocy specjalisty
Załóżmy, że auto zrobiło na tobie dobre wrażenie. Co dalej? Zanim spiszesz umowę, koniecznie pokaż je specjaliście. Może to być twój zaufany mechanik lub po prostu przyjaciel, który ma dużą wiedzę. Jeśli nie masz takiej osoby, skorzystaj z oferty firm świadczących usługi polegające na dokładnym sprawdzaniu stanu samochodów z rynku wtórnego.