Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą - 6 sposobów
Jeszcze sześć lat temu polscy kierowcy zgłosili łącznie ponad 14 tysięcy przypadków kradzieży samochodów. W ubiegłym roku, według policyjnych statystyk, łupem złodziei padło zaś „zaledwie” 8672 aut. Blisko dwukrotny spadek liczby kradzieży to na pewno dobra wiadomość, jednak nie oznacza on, że właściciele pojazdów mogą zrezygnować z czujności.
Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Czemu jest ważne?
Nie wszystkie samochody są jednak w równym stopniu narażone na kradzież. Na czele rankingów najczęściej kradzionych aut w naszym kraju plasują się przede wszystkim modele azjatyckich marek (Honda, Toyota, Mazda) oraz Audi. Czujność powinni zachować również właściciele samochodów rodem z Francji. Te szczególnym zainteresowaniem wśród złodziei cieszą się w Wielkopolsce, gdzie przestępcy upodobali sobie między innymi Renault Clio (33 zgłoszenia) i Citroena C3 (20 zgłoszeń).
Na domiar złego, policji w niezmienionym stanie udaje się odzyskać tylko co piąty samochód. Zamiast więc liczyć na łut szczęścia w razie kradzieży, warto się przed nią odpowiednio zabezpieczyć. Jednym ze sposobów jest zastosowanie mechanicznych zabezpieczeń.
Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą: blokada kierownicy
Blokady kierownicy należą do najpopularniejszych mechanicznych metod zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Niestety, większość modeli daje tylko złudzenie bezpieczeństwa. Nawet jeśli sama blokada wykonana jest z wytrzymałego materiału, złodziej może szybko przepiłować kierownicę. Dobrą ochronę zapewnia jedynie blokada w formie metalowego dysku pokrywającego całą kierownicę, zapieranego o deskę rozdzielczą
Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą: odcięcie zapłonu
Obecnie standardem są elektroniczne odcięcia zapłonu. Warto jednak pamiętać, że poza nimi na rynku znajdziemy także mechaniczne odpowiedniki. Są one zakładane na klemę akumulatora. Po wyciągnięciu kluczyka w formie bolca z uchwytem z tworzywa sztucznego, z akumulatora zaczyna płynąć jedynie słaby prąd. Wystarczy on do zasilania alarmu lub centralnego zamka, jednak nie pozwoli na uruchomienie samochodu – w przypadku jego próby, mechanizm po prostu się przepali, odcinając prąd.
Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą: blokada drążka skrzyni biegów
Do tej grupy zaliczyć należy także działające na tej samej zasadzie blokady dźwigni hamulca ręcznego. Niestety, wykazują one podobną skuteczność do tanich blokad kierownicy. Problemem mogą też okazać się uszkodzenia drążków powstające przy zakładaniu oraz ściąganiu blokady.
Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą: blokada pedałów
Ostatni rodzaj mechanicznego zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą do blokada pedałów. Unieruchomi ona pedał sprzęgła i hamulca, dając bardzo skuteczną ochronę. Warto jednak pamiętać, że tak się stanie tylko jeśli prawidłowo dobrany do układu pedałów w naszym samochodzie, bo każdy luz skutkować będzie bezproblemowym zdjęciem blokady przez złodzieja.
Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Czy warto w nie inwestować?
Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: oczywiście. Nawet jeśli będą to zabezpieczenia stosunkowo łatwe do obejścia, to ich demontaż zajmie złodziejowi cenny czas. A tego ma on naprawdę niewiele – zwykle zaledwie kilkadziesiąt sekund. Wniosek jest więc prosty – im więcej blokad, tym lepiej. Zwłaszcza, że ich ceny rzadko przekraczają 100 złotych.