Wymiana płynów w samochodzie - z jaką częstotliwością to robić
Lekceważenie obowiązku regularnej wymiany płynów eksploatacyjnych to jeden z błędów najczęściej popełnianych przez właścicieli samochodów. Wielu z nich wychodzi z założenia, że skoro działanie pojazdu nie uległo zmianie, a podczas jazdy nie docierają do nich żadne niepokojące sygnały, wszystko jest w porządku.
Wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie
Płyny eksploatacyjne w samochodzie, które utraciły swoje właściwości, nie zapewniają już odpowiedniej ochrony silnika czy skrzyni biegów, a lista możliwych konsekwencji na tym wcale się nie kończy. W efekcie stopniowo – i często niezauważalnie – dochodzi do uszkodzenia tych podzespołów. To z kolei wiąże się z koniecznością przeprowadzenia napraw, które są dużo droższe i bardziej skomplikowane od wymiany płynów. Warto więc dowiedzieć się, kiedy poszczególne płyny eksploatacyjne w naszych samochodach wymagają wymiany.
Wymiana płynów w samochodzie: olej silnikowy
Chroniący przed zatarciem silnika olej zasadniczo należy wymieniać co rok lub po przejechaniu każdych 10-20 tysięcy kilometrów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi danego samochodu. Powinni się z nią zapoznać zwłaszcza właściciele nowych samochodów, bo coraz więcej producentów wydłuża przebieg na niezmienianym oleju do 30 tysięcy kilometrów lub dwóch lat. Jeśli auto ma instalację LPG, okres ten powinien być co najmniej o 25 procent krótszy. Pamiętajmy też, że wraz olejem silnikowym należy wymienić filtr.
Wymiana płynów w samochodzie: olej w skrzyni biegów
Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów również powinna być uzależniona od zaleceń producenta samochodu. Zazwyczaj maksymalny dystans, jaki możemy przejechać na jednym oleju wynosi od 40 do 60 tysięcy kilometrów. Ta zasada dotyczy jednak tylko skrzyni manualnych. W przypadku automatu trudno o uniwersalną odpowiedź, bo poszczególne modele pod tym względem znacznie się od siebie różnią. Wymiana będzie też konieczna, kiedy poziom oleju spadnie poniżej dozwolonego poziomu – dlatego należy regularnie kontrolować go w serwisie.
Wymiana płynów w samochodzie: płyn hamulcowy
Płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że ma zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza. Jeśli zostanie zmieszany z wodą, obniży się temperatura jego wrzenia, wskutek czego układ hamulcowy nie działa tak skutecznie, jak powinien. Obecność wody w płynie hamulcowym skutkuje również korozją pozostałych elementów. O konieczności jego wymiany świadczy przede wszystkim zmiana koloru na szary. Nie warto z nią zwlekać nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale też z uwagi fakt, że zakup płynu hamulcowego do samochodów francuskich marek to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych.
Wymiana płynów w samochodzie: płyn chłodniczy
Wytycznych co do częstotliwości wymiany płynu chłodniczego nie znajdziemy w instrukcji samochodu. Należy to zrobić, kiedy temperatura jego krzepnięcia przekroczy dopuszczalny poziom – najlepiej co trzy lata. Nawet jeśli wspomniany parametr ma jeszcze dobrą wartość, płyn chłodniczy mógł utracić właściwości smarne – warto więc pamiętać o regularności w tej kwestii.