Wczytuję dane...

Citroën C5 Berlingo czy Peugeot Partner - który wybrać

Citroën C5 Berlingo czy Peugeot Partner - który wybrać

Zarówno Citroen C5 Berlingo, jak i Peugeot Partner to jedne z najczęściej spotykanych na polskich drogach samochodów dostawczych. Ich popularność to wypadkowa kilku czynników. Są dość tanie, a ich eksploatacja nie sprawia wielu problemów. Nie bez znaczenia jest też duża dostępność i niskie ceny wysokiej jakości części zamiennych i eksploatacyjnych. Wielu kierowców ceni sobie również charakterystyczne, francuskie wzornictwo oraz typowe dla motoryzacji znad Sekwany, miękkie zawieszenie. 

Peugeot Partner czy Citroen Berlingo? Porównanie

Oba modele to bliźniacze konstrukcje, a różnice między nimi są naprawdę minimalne. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle ich nie ma. Który z tych popularnych dostawczaków będzie więc lepszym wyborem w danym przypadku? By odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy krótkie porównanie najważniejszych cech Citroena Berlingo i Peugeot Partnera. 

Peugeot Partner czy Citroen Berlingo? Konstrukcja 

Zacznijmy od tego, że, jeśli mówimy o najnowszych generacjach oba samochody są zbudowane na tej samej płycie podłogowej – EMP2. Oznacza to, że zarówno, jeden, jak i drugi model dostępny jest w dwóch wersjach długości nadwozia – 4,4 oraz 4,75 metra. Jeśli chodzi o design nadwozia, różnice są znikome i dotyczą jedynie przedniej części. Nie mają one dużego znaczenia i sprowadzają się jedynie do kosmetyki. 

Podobnie jest we wnętrzu samochodów. Wybór Peugeot Partner czy Citroen Berlingo nie będzie łatwy, bo oba modele są niemal identycznie wykończone, z użyciem zbliżonych materiałów. W oczy rzuca się przede wszystkim brak miękkich tworzyw – właściwie wszystkie elementy są twarde. W przypadku samochodu, który ma służyć przede wszystkim do pracy trudno jednak poczytywać to za wadę. 

Gdzie jednak tkwią różnice między Partnerem i Berlingo? Między innymi w kokpicie. W tym pierwszym znajdziemy znany z pozostałych modeli Peugeota iCockpit. To rozwiązanie zdecydowanie poprawia komfort jazdy, bo odczytywanie informacji z wyniesionych zegarów jest dużo łatwiejsze. Wygodniejsza okazuje się też nieco mniejsza niż w Citroenie kierownica. 

Citroen Berlingo czy Peugeot Partner? Wyposażenie 

Jak zapewniali przedstawiciele koncernu PSA, jednym z najważniejszych celów konstruktorów projektujących ostatnie generacje Berlingo i Partnera było to, by modele technologicznie nie ustępowały autom osobowym. To im się udało, bo na pokładzie obu dostawczaków znajdziemy rozwiązania, które w tym segmencie jeszcze kilka lat temu były właściwie niespotykane.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest system kamer surround, z których obraz można śledzić na 5-calowym wyświetlaczu. Kierowcę wspomaga łącznie 20 różnych systemów zapewniających wygodną i bezpieczną jazdę. Całości dopełnia system rozrywki współpracujący zarówno z Android Auto, jak i Apple CarPlay, nawigacja oraz ładowarka do smartfonów działajaca bez kabla. Te opcje dostępne są zarówno w Citroenie, jak i Peugeocie. 

Oba modele nie różnią się również znacznie pod względem osiągów i możliwości transportowych. Nie bez znaczenia jest też duża dostępność i niskie ceny wysokiej jakości części zamiennych i eksploatacyjnych do popularnych francuzów. Których z nich więc wybrać? To zależy od naszych upodobań (zwłaszcza jeśli chodzi o stylistykę przodu karoserii oraz kokpitu). Zarówno w jednym, jak w drugim przypadku otrzymamy jednak solidny samochód dostawczy.