Wczytuję dane...

Citroën C5 czy Peugeot 508? Podpowiadamy, który model wybrać

Citroën C5 czy Peugeot 508? Podpowiadamy, który model wybrać

Francuskie auta to dobry wybór dla kierowców rozglądających się za niedrogim i niezawodnym pojazdem. Ich awaryjność nie jest wysoka, zaś ewentualne naprawy – dzięki sporej liczbie specjalistycznych warsztatów oraz dobrej dostępności części do Peugeota – nie należą do trudnych.

Reprezentantów francuskiej motoryzacji znajdziemy w różnych segmentach – od miejskich kompaktów, aż po busy i samochody dostawcze. Sporo jest wśród nich również samochodów klasy średniej. Sporym zainteresowaniem cieszą się między innymi Citroën C5, Peugeot 508 i Renault Laguna. Szczególnie interesująco wypada porównanie dwóch pierwszych modeli. Który z nich będzie lepszym wyborem? Jakie wady i zalety mają oba samochody? Jak wypadają w warunkach codziennej eksploatacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Citroën C5 czy Peugeot 508? Wady i zalety C5

Model C5 wyróżnia się przede wszystkim zawieszeniem. Na szczególną uwagę zasługuje tu wersja z zawieszeniem hydropneumatycznym, które zdaniem wielu jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem jeśli chodzi o komfort jazdy. Przy właściwym serwisowaniu jego eksploatacja nie przysporzy też większych problemów, a awaryjność układu jest naprawdę niska. Kupując auto z drugiej ręki, warto jednak pokazać zawieszenie zaufanemu mechanikowi. Ewentualna naprawa może bowiem uszczuplić nasz portfel nawet o 2 tysiące złotych. 

W temacie silników warto skupić się na wersjach z 2.0 HDi. Ta jednostka uchodzi za jeden z najprzyjemniejszych w obsłudze diesli, jest też całkiem oszczędna. Właściwie jedyny jej minus to nieco wyższe koszty eksploatacji. Auto dostępne jest w wariantach mocy 136 i 163 KM. Ten drugi szczególnie polecamy kierowcom ceniącym sobie dynamiczną pracę jednostki i dobre przyspieszenie. Argumentem za wyborem C5 może być też popularność silników HDi, sprawiająca że znalezienie warsztatu doświadczonego w ich naprawach lub zakup części do Citroena nie będzie trudne. 

Citroën przyzwyczaił nas już do ciekawych, przykuwających uwagę projektów. Nie inaczej jest w przypadku modelu C5, który wyróżnia się interesującą bryłą i sprawia wrażenie masywniejszego niż jest w rzeczywistości. We wnętrzu jest wystarczająco miejsca dla 4 osób, a kierowca nie powinien narzekać na brak wygody.

Peugeot 508 czy Citroën C5? Plusy i minusy 508

Siadając za kierownicą Peugeota 508 można odnieść wrażenie, że wcale nie prowadzi się francuskiego samochodu. Dość sztywne zawieszenie niektórym przywodzi na myśl nawet niemiecką szkołę motoryzacji. Wyraźna różnica w stosunku do większości modeli Peugeota czy Renault nie oznacza jednak, że auto prowadzi się gorzej, bo wielu kierowców preferuje właśnie takie zestrojenie i nad wygodę jazdy stawia jakość prowadzenia. 

Jeśli chodzi o silnik, to na porównania nie ma miejsca. Oba modele wyposażone są bowiem w jednostkę HDi. W temacie wzornictwa warto wspomnieć przede wszystkim o desce rozdzielczej, wyróżniające się unikatowym projektem czarno-czerwonych zegarów w srebrnym obramowaniu. Dobrego wrażenia dopełniają trwałe materiały oraz wygodne fotele. Odnotować należy również bagażnik o pojemności większej niż w przypadku Citroëna.