Wczytuję dane...

Silnik HDI - co to znaczy i które francuskie modele go posiadają?

Silnik HDI - co to znaczy i które francuskie modele go posiadają?

Jest druga połowa lat 90. - pojawiają się pierwsze samochody z silnikiem diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa common rail. Technologia wydaje się rewolucyjna, ale wbrew pozorom nie jest wcale nowa, bo pierwsze prototypy takich jednostek powstały już pod koniec lat 60. Common rail zadebiutowało w modelu Alfa Romeo 156 w 1997 roku. Niedługo potem na rynek trafia Mercedes-Benz W202, który również pod maską ma silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa. 

Kolejne lata to czas rosnącej popularności tego rozwiązania. Powstają autorskie implementacje technologii. Tworzą je marki, takie jak Honda (CTDI i i-DTEC), Jaguar (d), Land Rover (TD4, eD4, SD4, TD6, TDV6, SDV6, TDV8 i SDV8), Mazda (MZR-CD and Skyactiv-D) czt Volkswagen (TDI). Jednostek z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie zabrakło również w ofercie francuskich producentów, a elementy do ich naprawy i renowacji znajdziemy w sklepach oferujących części Peugeot. Pod jakimi nazwami ich szukać? Czym się cechują i czemu warto zdecydować się na jedną z nich?

Common rail - na czym polega to rozwiązanie i jakie ma zalety?

Kluczowymi elementami silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa są zawory elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Dzięki nim możliwy jest precyzyjny pomiar czasu wtrysku oraz ilości paliwa. By zapewnić optymalne rozpylanie paliwa, technologia common rail wykorzystuje duże ciśnienie. W ten sposób możliwe jest wstrzyknięcie idealnej ilości paliwa, co ma korzystny wpływ na przebieg reakcji spalania i tym samym obniżenie poziomu hałasu pracy silnika. 

W porównaniu z jednostkami starszych typów, silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa wyróżniają się przede wszystkim następującymi zaletami:

  • równomierną pracą,
  • wydajniejszym spalaniem,
  • lepszą sprawnością termodynamiczną,
  • mniejszym nagrzewaniem się,
  • mniejszym natężeniem hałasu,
  • niższym poziomem emisji spalin,
  • łatwiejszym uzyskaniem pożądanych parametrów pracy, takich jak moc czy moment obrotowy.

Silnik HDI - co to znaczy? Bezpośredni wtrysk w silnikach grupy PSA

Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa w samochodach grupy PSA (Peugeot, Citroën, Opel i mniej znane Vauxhall) oznaczone są jako HDI. Wśród nich jest model 1.6 HDI, który przez wielu kierowców i specjalistów jest uznawany za jedną najtrwalszych jednostek wysokoprężnych, cechującą się wysoką kulturą pracy, dobrą dostępnością oryginalnych części Citroen i oszczędną eksploatacją. Znajdziemy go między innymi w pojazdach:

  • Citroën C4 I,
  • Citroën C5 II,
  • Peugeot 308,
  • Peugeot 407.

Poza markami koncernu PSA, po 1.6 HDI sięgali również inni producenci – w tym Volvo, Mazda, Suzuki i Ford.

Czym się cechuje silnik dCi? Jednostki common rail w ofercie Renault

W autach Renault znajdziemy natomiast silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa z linii dCi. Stosunkowo dobrą opinią cieszy się między innymi model 1.9 dCi, który jednak pod względem bezawaryjności ustępuje jednostkom HDI. Znajduje się pod maską między innymi Renault Laguny, Megane, Scenic czy Talisman. Oprócz tego był okazyjnie stosowany przez Volvo, Suzuki i Mitsubishi.