Wczytuję dane...

Peugeot - jaki olej zaleca producent tych pojazdów?

Peugeot - jaki olej zaleca producent tych pojazdów?

Stosowanie oleju silnikowego innego niż ten zalecany przed producenta może okazać się równie groźne dla pojazdu, co zapominanie o jego regularnej wymianie. Jakie oleje są zalecane do samochodów Peugeota? Na to pytanie odpowiadamy na przykładzie 3 popularnych modeli tego francuskiego producenta: 107, 207 i 308.

Regularna wymiana oleju silnikowego to jeden z fundamentów jego długiej i bezproblemowej pracy. Jak przypominają mechanicy, olej jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym, a do jego najważniejszych zadań należy:

  • zmniejszenie tarcia między tłokami i cylindrami (i tym samym obniżenie poziomu hałasu),
  • minimalizacja oporów pracy jednostki (dzięki temu możliwe jest zmniejszenie poboru paliwa),
  • redukcja luzów między pracującymi częściami silnika oraz uszczelnienie komory spalania,
  • zmniejszenie nagrzewania się jednostki,
  • usunięcie znajdujących się w silniku zanieczyszczeń.

Częstotliwość wymiany oleju zależy od kilku czynników – przede wszystkim rekomendacji jego producenta silnika – i jest podawana w liczbie przejechanych kilometrów. Ważny jest też sposób użytkowania auta. Samochody jeżdżące głównie w mieście będą wymagały częstszych wymian niż te, które pokonują dłuższe trasy, podobnie jak te z instalacją gazową. Przyjmuje się ponadto, że w pojazdach używanych rzadko olej należy wymieniać co rok.

Lekceważenie tego obowiązku może mieć wiele poważnych skutków. Jazda na zużytym oleju prowadzi do osadzania się nagaru, zwiększenia awaryjności silnika oraz osprzętu (na przykład turbosprężarki) oraz zmniejszenia ich trwałości. By uniknąć takich problemów, musimy jednak nie tylko pamiętać o regularnych wymianach środka smarnego, ale też wybierać produkty zalecane przez producenta auta. Przedstawiamy listę rekomendacji dla czterech popularnych modeli Peugeota.

Peugeot 107 1.0 benzyna

W Peugeotach 107 1.0 z jednostką benzynową wymiana oleju powinna odbywać się po przejechaniu każdych kolejnych 15 tysięcy kilometrów lub co rok. Według zaleceń producenta musi obejmować również filtr oleju. Zalecana ilość oleju silnikowego w przypadku tego modelu wynosi 3,1 litra, a jego specyfikacje to ACEA A3/ API SL/SAE 15W-40, SAE 10W-40, SAE 5W-40, SAE 5W-30 czy SAE 0W-30. 

Peugeot 207 1.6 HDI wysokoprężny

Dla modelu 207 1.6 HDI producent zalecana wymianę oleju silnikowego co około 20 tysięcy kilometrów lub co rok. Oczywiście wymiana środka smarnego powinna być połączona z wymianą filtra oleju. Ilość rekomendowana przez Peugeot w tej jednostce to 3,5 litra. Rekomendowane parametry to ACEA B4 SAE 5W40, ACEA B3 SAE 10W-40, ACEA B4 SAE 0W-30, ACEA B5 SEA 5W-30 lub ACEA C2 SAE 5W-3. 

Peugeot 308 1.6 THP benzyna

Właściciele tego modelu w celu wymiany oleju silnikowego powinni odwiedzać serwis za każdym razem, gdy na liczniku przybędzie 30 tysięcy kilometrów. Jeżeli auto nie jest regularnie użytkowane, częstotliwość wymian (obejmujących rzecz jasna również filtr) musi wynosić 24 miesiące. Peugeot zaleca 4,25 litra oleju o parametrach ACEA C2 SAE 5W-30 albo ACEA A3/B4 SAE oW-30.

W naszym internetowym sklepie oferujemy oryginalne i zamienne części do Peugeota - zachęcamy do sprawdzenia bogatej oferty.