Dowiedz się, jak schłodzić auto bez klimatyzacji
Lato w pełni – przed nami wielogodzinne podróże nad morze, w góry czy nad jezioro. Podróżujesz autem bez klimatyzacji? Co zrobić, żeby nagrzany słońcem samochód nie zamienił się w gorącą puszkę? Dowiedz się, jak schłodzić auto bez klimatyzacji i poprawić komfort podróży. Przedstawiamy najskuteczniejsze na to sposoby.
Auto pozostawione na słońcu bardzo szybko się nagrzewa. Jeśli nie mamy klimatyzacji, to w czasie największych upałów wewnątrz pojazdu temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Podróżowanie w takich warunkach jest nie tylko niekomfortowe, ale może też negatywnie wpłynąć na zdrowie – spowodować osłabienie, ospałość i zdekoncentrować kierowcę.
Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
Jak schłodzić auto bez klimatyzacji? Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, które opisujemy poniżej.
Parkowanie samochodu
Staraj się parkować auto w cieniu: pod drzewem, budynkiem lub w innym miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – jeśli już musisz zaparkować samochód na słońcu, to lepiej ustawić go tyłem, w ten sposób, żeby promienie nie padały na przednią szybę. Dzięki temu słońce ogrzeje jedynie tylną część auta – bagażnik i dach, a kierownica oraz deska rozdzielcza nie będą gorące. Przy dłuższym postoju warto zastanowić się nad kierunkiem, w którym w ciągu dnia będzie podążał cień. Jeśli planujemy postój w godzinach porannych, pamiętajmy, że cień znajdzie się po zachodniej stronie budynku, jeśli w godzinach popołudniowych – chłodniej będzie od wschodu.
Osłony na samochód
Dotknięcie dłonią rozgrzanej kierownicy nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Jeśli nie masz wyjścia i musisz zaparkować w pełnym słońcu, zainwestuj w specjalne osłony z folią aluminiową, które będą odbijały promienie słoneczne. Na rynku dostępne są osłony na kokpit auta oraz boczne szyby. Dzięki temu ochronisz kierownicę, deskę rozdzielczą, a także wnętrze auta przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Przygotuj się do podróży
Przed ruszeniem w drogę, koniecznie dobrze przewietrz auto, zwłaszcza jeśli w środku panuje wysoka temperatura. Otwórz wszystkie drzwi i bagażnik, a po włączeniu silnika uruchom wentylację i otwórz okna, co pozwoli schłodzić rozgrzane elementy nawiewu. Nie rozpoczynaj jazdy od razu - odczekaj chwilę (kilka minut).
Otwarte czy zamknięte okna?
Jeśli przemieszczasz się z niewielką prędkością, np. jedziesz po mieście, możesz opuścić szyby, pamiętając jednak o tym, że duży przeciąg może spowodować przeziębienie. Gdy już wyjedziesz z terenu zabudowanego, zamknij okna, pozostawiając ewentualnie niewielkie szpary w przednich i tylnych drzwiach od strony kierowcy.
Nawiewy w kokpicie
W czasie jazdy korzystaj z bocznych i centralnych nawiewów, które wymuszają ruch powietrza wewnątrz auta. Nawiewy spowodują obniżenie temperatury. Pamiętaj przy tym o wyłączeniu zamkniętego obiegu powietrza w samochodzie.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zasadzie, która pozwoli podróżować komfortowo w upale – niezależnie od tego, czy jedziesz autem marki Peugeot, BMW czy Citroenem części zamienne w układach klimatyzacji zużywają się tak samo, jak inne elementy, dlatego należy je regularnie serwisować (najlepiej przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego). W ten sposób unikniesz problemów z klimatyzacją i będziesz cieszyć się komfortem w czasie jazdy.