Wczytuję dane...

Co wymienić w samochodzie po zakupie?

Co wymienić w samochodzie po zakupie?

Każdy, kto znalazł pojazd w stosunkowo dobrym stanie i zdecydował na jego kupno oraz podpisanie umowy, wie, że to nie koniec wydatków. Co wymienić w samochodzie po zakupie? Przedstawiamy listę akcesoriów i części. 

W większości przypadków pojazd wymaga jeszcze trochę pieniędzy i pracy. Jeśli dotychczasowy właściciel nie zrobił tego przed sprzedażą, wiele podzespołów będzie wymagało wymiany. To, jakie naprawy będą konieczne, zależy od stanu auta, jednak nawet w najlepiej utrzymanych będzie co robić. Przygotowaliśmy więc listę części do samochodów (francuskich oraz producentów z innych krajów), które najczęściej należy wymienić po zakupie auta.

Co wymienić w samochodzie po zakupie?

Olej silnikowy i filtr oleju 

Regularne wymiany oleju silnikowego są bardzo ważne dla sprawnego działania jednostki. Tymczasem wielu kierowców o tym obowiązku zapomina lub zwyczajnie go lekceważy. Skutki mogą być poważne, z zatarciem silnika włącznie. Po zakupie zaleca się, by jak najszybciej wymienić olej silnikowy wraz filtrem. Możesz powierzyć to zadanie mechanikowi, ale  też bez problemu poradzić sobie z tym samodzielnie. 

Pasek rozrządu 

Jedną z odpowiedzi na pytanie, co wymienić w samochodzie po zakupie, jest pasek rozrządu. Pękający pasek rozrządu potrafi zaskoczyć wielu kierowców. Niestety taka awaria ma poważne skutki – niejednokrotnie prowadzi do trwałego uszkodzenia jednostki. Jako że jest to część dość szybko ulegająca zużyciu, ważne są jej regularne wymiany. Koniecznie pamiętaj o tym również po zakupie używanego samochodu.  Nowy pasek rozrządu to koszt od 50 do 250 złotych (w zależności od producenta i modelu). 

Olej do skrzyni biegów

Ta naprawa nie przez wszystkich producentów jest zalecana, jednak mechanicy są zgodni co do tego, że – profesjonalnie przeprowadzona – nie przyniesie negatywnych skutków. Pozwoli zaś na usunięcie zalegających we wnętrzu przekładni metalowych wiórów i innych zanieczyszczeń, a także da ci pewność, że środek smarny ma odpowiednie właściwości. Na taki krok warto zdecydować się tym bardziej, że koszt tej usługi zaczyna się już 200 złotych.

Filtry 

Z podobnym wydatkiem wiąże się wymiana zestawu najważniejszych filtrów – w tym powietrza i kabinowego. Za cały komplet, w zależności od modelu auta, wydasz od 200 do 300 złotych. Nie musisz w tym celu rezerwować wizyty w serwisie, bo cały proces jest tak łatwy, że przy odrobinie dobrych chęci z powodzeniem uporasz się z nim bez pomocy profesjonalisty w maksymalnie godzinę.

Płyn hamulcowy

O tym, jak bardzo zależne od niego jest twoje bezpieczeństwo, na pewno nie musimy przypominać. Kupując używane auto, nigdy nie masz pewności co do tego, ile wody pochłonął płyn hamulcowy i kiedy został wymieniony. Tymczasem jego wymiana to naprawdę symboliczny wydatek (rozpoczynający się już od 20 złotych), a przy okazji też okazja do tego, by oczyścić układ hamulcowy z zalegających w nim zanieczyszczeń.

Płyn chłodniczy

Mówiąc o tym, co wymienić w samochodzie po zakupie, nie sposób zapomnieć też o płynie chłodniczym. Jeśli ten jest zbyt stary, w układzie chłodniczym może gromadzić się kamień, poza tym przestaje chronić przed korozją, co może prowadzić do uszkodzenia różnych elementów.  Cena za kilkulitrowe opakowanie takiego płynu to około 20-30 złotych.