Wczytuję dane...

Które samochody są najtańsze w eksploatacji i serwisowaniu?

Które samochody są najtańsze w eksploatacji i serwisowaniu?

Nawet w najbardziej zadbanym aucie nie sposób uniknąć awarii. Dlatego przy wyborze konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego bezawaryjność, ale też koszty ewentualnych napraw. 

Koszty usług serwisowych i napraw mogą być naprawdę wysokie i niejednokrotnie uszczuplają nasz portfel o sumy rzędu kilku tysięcy złotych. Takie wydatki można jednak znacząco zmniejszyć. By nieco ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy zestawienie 5 modeli francuskich producentów, które wyróżniają się tanim serwisowaniem w porównaniu do innych aut z tego segmentu i półki cenowej. Jakie zatem są najtańsze części samochodowe? Jaka marka wyróżnia się najniższymi cenami i najlepszą dostępnością części zamiennych?

Renault Megane

Renault Megane to auto, które cieszy się mieszanymi opiniami. Niektórzy zwracają uwagę na stosunkowo dużą awaryjność, szczególnie jeśli chodzi o elektrykę oraz zawieszenie. Wszyscy użytkownicy auta przyznają jednak, że usunięcie usterek nie jest ani kłopotliwe, ani zbyt drogie. Części zamienne do samochodów francuskich są łatwo dostępne, a ich zakup bardzo rzadko okazuje się obciążeniem dla właściciela Renault Megane. Podobnie jest z kosztami usługi w warsztacie, które w porównaniu z innymi kompaktami są stosunkowo niskie.

Peugeot 308

Choć w porównaniu z Peugeotem 307, jego następca - Peugeot 308 - jest autem dużo mniej awaryjnym i pozbawionym wielu wad charakterystycznych dla poprzedniego modelu, to jego właściciele nadal muszą liczyć z kilkoma usterkami. Na problemy szczególnie narażone są elektronika i elektryka, rozrząd w jednostkach spalinowych, turbosprężarka i układ hamulcowy. Rekompensują je na szczęście niskie koszty napraw, brak trudności związanych z zakupem części zamiennych oraz niedroga eksploatacja. 

Peugeot 607

Według rankingu brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Warranty Direct przeciętne koszty naprawy Peugeota 607 wynoszą 163 funty (nieco ponad 800 polskich złotych) i są najniższe wśród przeanalizowanych samochodów klasy wyższej. Jeśli dodamy do tego wysoki poziom dostępności części zamiennych u dystrybutorów, okazuje się, że 607 może być idealną limuzyną dla kierowców poszukujących auta taniego w eksploatacji (dotyczy to zwłaszcza jednostek benzynowych) i serwisowaniu. Nawet, kiedy pod uwagę weźmiemy typowe dla tego modelu usterki, wśród których najczęstsze są uszkodzenia elektroniki i pompy paliwa oraz szybkie zużywanie się klocków hamulcowych, ten model to dobra inwestycja. 

Peugeot Partner 

Ten kombivan jest często wybierany jako auto dostawcze, a w wersji osobowej – dla większych rodzin. Poleca go średnio czterech na pięciu użytkowników. Jednym z powodów popularności Peugeota Partner jest tania eksploatacja oraz niskie koszty napraw. Problemów nie powinni mieć też kierowcy poszukujący części zamiennych do tego modelu.

Citroen C3 Picasso

Citroen C3 Picasso to konkurent Partnera z tego samego segmentu. W wielu sytuacjach właściciele lub serwisanci Picasso korzystają z części do klasycznej wersji C3, co sprawia, że ich dostępność jest naprawdę duża. Tak jak w przypadku pozostałych aut z naszego zestawienia, nie są one też przesadnie drogie – podobnie jak usługa naprawy czy serwisu w warsztacie. Warto więc rozważyć jego wybór, jeśli szukamy taniego w eksploatacji i nienastręczającego większych problemów w przypadku awarii vana lub małego dostawczaka.