Wczytuję dane...

Części oryginalne czy zamienniki - co wybrać?

Części oryginalne czy zamienniki - co wybrać?

Części oryginalne czy części zamienne do samochodów - które z nich będą lepszym wyborem? Przedstawiamy poradnik o tym, jak czytać oznaczenia części oraz o wadach i zaletach każdego z tych rozwiązań. 

Eksploatacja lub awaria auta zwykle wiążą się z koniecznością zakupu części zamiennych, a ten z kolei – z wyborem między oryginalnymi częściami, a ich zamiennikami. Pierwsze cieszą się – nie bez powodu – ogromnym zaufaniem kierowców ich mechaników, ale zasadniczo są droższe od zamienników. Zakup tych drugich nie drenuje zaś w takim stopniu naszego portfela, a wiele z nich jakością dorównuje oryginałom. 

Mimo tego trwający wśród kierowców spór o to, które części zamienne do samochodów są lepszym wyborem, nadal trwa. Przygotowaliśmy więc krótki artykuł na temat ich doboru oraz zalet i wad oryginałów i ich zamienników. Wyjaśniamy też, w jaki sposób zakup części rozliczają ubezpieczyciele – kiedy w kosztorysie ujmują oryginały, a kiedy zamienniki. 

Części zamienne - jak czytać znajdujące się na nich oznaczenia?

Oznaczenia części zamiennych do samochodów na terenie Unii Europejskiej reguluje  rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 461/2010. Według niego każda część może przynależeć do jednej z czterech kategorii:

  • OE (Oryginal Equipment): oryginalne części, przeznaczone na pierwszy montaż auta. Można je kupić w autoryzowanych stacjach obsługi oraz u oficjalnych dystrybutorów,
  • OEM (Oryginal Equipment Manufacturer): części produkowane na takich samych liniach, co oryginalne, a więc cechujące się taką samą jakością, jednak nieposiadające logo producenta auta,
  • OEQ (Original Equipment Quality): produkowane w fabrykach współpracujących z producentem auta, jednak w ramach produkcji innego modelu. Ich jakość jest porównywalna lub bardzo zbliżona do oryginałów, 
  • AM (Aftermarket): wytwarzane są w fabrykach niewspółpracujących z danym producentem (najczęściej w Azji) i cechują się różną jakością. 

Zalety i wady części oryginalnych

Zakup oryginalnych części to absolutnie bezpieczne rozwiązanie. Kupując je, możemy być pewni, że w samochodzie zostanie zamontowane dokładnie to, co znajdowało się, kiedy ten zjeżdżał z linii produkcyjnej. Musimy jednak liczyć się również z większym wydatkiem. Różnice w cenie wynoszą około 15 procent w przypadku części klasy OEM i OEQ, a w porównaniu z AM mogą być jeszcze wyższe. 

Kiedy postawić na części zamienne do aut?

Za wyborem części zamiennych OEM i OEQ przemawia nie tylko wyższa cena. Ze względu na to, że pochodzą z zakładów o dobrej renomie i doświadczeniu w produkcji oryginalnych części, nie musimy obawiać się o ich jakość. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów okazują się statystyki opublikowane przez Inspekcję Handlową, według których jedynie 3 procent zamienników nie spełnia wymogów. Posiadaczy pojazdów znad Tamizy zachęcamy do zakupu części zamiennych do samochodów francuskich z naszego asortymentu - to gwarancja jakości w rozsądnej cenie. 

Autoczęści zamienne – co z ubezpieczeniem?

Jak jednak zakup części zamiennych rozliczają ubezpieczyciele? To, czy w kosztorysie zostaną ujęte oryginalne części czy zamienniki, zależy przede wszystkim od tego, które z nich były dotąd wykorzystywane przy serwisowaniu. Jeśli auto jest wiekowe, a podczas napraw wykorzystywane były zamienniki, ubezpieczyciel właśnie je weźmie pod uwagę. W przypadku nowych samochodów lub takich, w których znajdują się tylko oryginalne części, ubezpieczyciel sfinansuje zakup tego typu części.